hřib moravský

Boletus moravicus Vacek
Říše:
Fungi
Řád:
Boletales
Čeleď:
Boletaceae
hřib moravský
Ochrana
Hodnocení
Všechna pozorování
Moje pozorování
  • cz

  • cz

  • cz

Mapy výskytu

Stáhnout mapu

Stáhnout mapu

Výčet počtu nálezů dle zdroje v Nálezové databázi ochrany přírody

Grafy

Ekologie a biologie: Ektomykorhizní symbiont rostoucí ve světlých listnatých lesích nižších poloh, převážně na bazických podkladech ve společenstvech teplomilných doubrav a dubohabřin. Žije v symbióze s duby, v létě a na podzim vytváří spíše drobné plodnice s okrově hnědým kloboukem a třeněm, nažloutlými rourkami a charakteristickou silnou kořenitou koprovo-kokosovou vůní.
Celkové rozšíření: V posledních deseti letech byl nacházen nejvíce na lokalitách ve středních Čechách ve středním Polabí a dolním Pojizeří (u Mladé Boleslavi, Mcel, Rožďalovic, Kopidla, Dymokur a Dlouhopolska), na dvou lokalitách v Českém krasu, v jižních Čechách výhradně na hrázích rybníků v okrese Tábor (u Bechyně, Komárova a Turovce) a u Lomnice nad Lužnicí v okrese Jindřichův Hradec. Na Moravě se v současnosti vyskytuje u Valtic (NPR Rendezvous a PR Milovická stráň) a v Bílých Karpatech u Radějova.
Ohrožení: Nízké množství malých lokalit; řada z nich se nachází ve starších dubových a dubohabrových lesích, u nichž jevysoké riziko vykácení.
Literatura: Antonín V. & Bieberová Z. (1995): Chráněné houby České republiky, EkoCentrum Brno, 88 pp.
Kotlaba F. (ed., 1995): Červená kniha ohrozených a vzácnych druhov rastlín a živočíchov SR a ČR. Sv. 4. Sinice a riasy, huby, lišajníky, machorasty. – Príroda, Bratislava, 220p.
Šutara J. et Janda V. (2006): Xerocomus moravicus (Vacek) Herink. – In: Holec J. et Beran M. (eds.), Červený seznam hub (makromycetů) České republiky. Příroda, Praha, 24: 226.
Autor popisu: Janda V.

Česká vědecká společnost pro mykologii. 2013: Číselník hub České republiky