cejn siný

Ballerus ballerus (Linnaeus, 1758)
Říše:
Animalia
Řád:
Cypriniformes
Čeleď:
Cyprinidae
cejn siný
Ochrana
Hodnocení
Všechna pozorování
Moje pozorování
  • cz

  • cz

  • cz

Mapy výskytu

Stáhnout mapu

Stáhnout mapu

Výčet počtu nálezů dle zdroje v Nálezové databázi ochrany přírody

Grafy

Ekologie a biologie: Cejn siný je potamodromní druh vyskytující se ve velkých řekách, ale i v některých eutrofních nádržích a jezerech, kde preferuje hlubší části s pomalým proudem a obývá celý vodní sloupec. Stejně jako ostatní cejni toleruje i brakickou vodu a lokálně vytváří semi-anadromní populace v ústích velkých řek. Cejn siný je potravní generalista, živící se nejpočetnější dostupnou složkou, od zooplanktonu ve stojatých vodách, po bentos i řasy ve vodách tekoucích. Cejn siný žije v malých hejnech, která s klesající teplotou migrují do spodních, hlubší částí řek, kde ryby ve velkých agregacích zimují. Brzy na jaře pak migrují zpět proti proudu za třením, které probíhá hromadně na mělčinách v mírně tekoucí až stojaté vodě v inundačním pásmu. Jedná se o fyto-litofilní druh. Dosahuje velikosti kolem 25 cm, rekordní jedinci přesahují i velikost 50 cm a váhu 1,5 kg.
Celkové rozšíření: V úmoří Severního a Baltského moře se vyskytuje v Labi, Visle i Odře a dále na východ až po Něvu. Obývá také řeky a jezera v jižním Švédsku a Finsku. V úmoří Černého moře žije jen v severních přítocí od Dunaje přes Dněstr, Dněpr až po Don. V úmoří Kaspického moře je jeho výskyt doložen z Volhy a Uralu, včetně přítoků.
Rozšíření v ČR: Cejn siný se aktuálně vyskytuje pouze v dolním toku Moravy a v Dyje, včetně Kyjovky. Od devadesátých let je zaznamenáván i v soustavě Novomlýnských nádrží. V roce 2003 byl ojedinělý exemplář zaznamenán v Labi pod Střekovem. Historicky cejn siný vystupoval až do středních úseků Moravy a Dyje, ale také do Vltavy až ke Kralupám, a nejasný je doklad z Odry.
Ohrožení: Nejvýznamnější ohrožení pro druh představuje fragmentace řek zamezující jeho migracím a kolonizaci původního areálu, ze kterého pravděpodobně v minulosti vymizel kvůli znečištění. Druh je postižen i kanalizací koryt řek spojenou s izolací záplavových území, kde původně docházelo k jeho tření a odrůstání plůdku.
Péče o druh: Druh nevyžaduje zvláštní péči, musí být však realizována obecná opatření na obousměrné zprůchodnění říční sítě a revitalizace nevhodně upravených koryt.
Literatura: Šanda, R., Slavík, O. 2007. New record of the Blue bream (Abramis ballerus) in the Elbe River in the Czech Republic. Acta Soc. Zool. Bohem. 71: 25-26.
Frič, A., Vávra, V. 1904. Nová pro Čechy ryba cejn siný. Vesmír 33: 145.
Hanel, L., Lusk, S. 2005. Ryby a mihule ČR: rozšíření a ochrana. Vlašim: ČSOP Vlašim. 447 pp. ISBN 80-96327-49-3.
Baruš, V., Oliva, O. 1995. Fauna ČR a SR: Mihulovci a ryby (2). Praha: Academia. 698 pp. ISBN 80-200-0218-9.
Kottelat, M., Freyhof, J. 2007. Handbook of European freshwater fishes. Kottelat, Cornol, Schwitzerland and Freihof, Berlin, Germany. 635 pp. ISBN 978-2-8399-0298-4.
Autor popisu: Milan Muška

Muška M. 2011: Pracovní číselník ryb České republiky.