kozlíček hvozdník

Monochamus sartor (Fabricius, 1787)
Říše:
Animalia
Řád:
Coleoptera
Čeleď:
Cerambycidae
kozlíček hvozdník
Ochrana
Hodnocení
Všechna pozorování
Moje pozorování
  • cz

  • cz

  • cz

Mapy výskytu

Stáhnout mapu

Stáhnout mapu

Výčet počtu nálezů dle zdroje v Nálezové databázi ochrany přírody

Grafy

Ekologie a biologie: Výskyt druhu provází původní horské smrkové porosty. Vývoj larev probíhá v oslabených nebo padlých stromech (Picea) a trvá 2 roky. Imága se v přírodě vyskytují během července a srpna a přes den se zdržují na spodní straně dřeva (zejména čerstvých vývratů) nebo aktivně létají za slunečného počasí.
Celkové rozšíření: Evropský druh (Francie, Itálie, Slovinsko, Chorvatsko, Bosna a Hercegovina, Srbsko a Černá Hora, Albánie, Bulharsko, Rumunsko, Maďarsko, Rakousko, Švýcarsko, Německo, ČR, Slovensko, Polsko, Bělorusko, Ukrajina).
Rozšíření v ČR: Na území ČR velmi vzácný v horách (Šumava, Beskydy, Jeseníky), vymírající druh.
Ohrožení: Druh původních horských smrkových porostů, převážně pralesního typu. V intenzivně obhospodařovaných lesních porostech nemá možnosti k trvalému výskytu.
Péče o druh: Ponechávání vhodného dřeva pro vývoj larev (neodstraňovat všechny vývraty a padlé kmeny z porostu). Neodkorňovat kmeny smrků jako prevenci před kůrovci, případně ponechávat část porostů samovolnému vývoji (horské původní smrčiny). Významným negativním faktorem, snižující početnost populace může být ponechávání vytěženého smrkového dřeva přes léto na skládkách v lese, do kterého samice s oblibou kladou vajíčka.
Literatura: Sláma M. E. F. 1998: Tesaříkovití – Cerambycidae České a Slovenské republiky. (Bockkäfer Coleoptera – Cerambycidae der Tschechischen Republik und der Slowakischen Republik). Milan Sláma, Krhanice, 383 pp (in Czech and German).
Autor popisu: Petr Mückstein

Jelínek Josef (ed.), 1993: Check List of Czechoslovak Insects IV (Coleoptera). Folia Heyrovskyana, 1993 (Suppl. 1): 5 -172