kozlíček vrbový

Lamia textor (Linnaeus, 1758)
Říše:
Animalia
Řád:
Coleoptera
Čeleď:
Cerambycidae
kozlíček vrbový
Ochrana
Hodnocení
Všechna pozorování
Moje pozorování
  • cz

  • cz

  • cz

Mapy výskytu

Stáhnout mapu

Stáhnout mapu

Výčet počtu nálezů dle zdroje v Nálezové databázi ochrany přírody

Atlasy a areály rozšíření v ČR

Tesaříkovití (Cerambycidae) České republiky a Slovenské republiky. Výskyt, bionomie, hospodářský význam, ochrana. Krhanice
Stáhnout mapu

Grafy

Ekologie a biologie: Imaga jdou aktivní již v dubnu a můžeme je nalézat ještě v srpnu. Má noční aktivitu. Často nehybně sedí na živné rostlině, což je nejčastěji vrba (Salix), méně často pak topol (Populus) nebo olše (Alnus). Samičky kladou vajíčka do spodní části živných rostlin a vývoj probíhá často v mladých kmíncích nebo silnějších větvích, málokdy v pařezech nebo přímo v kmeni. Larva dřevo silně poškozuje, může tak dojít i k úhynu rostlin. Vývoj trvá přibližně 2-3 roky. Dospělé brouky můžeme najít v zimě pod kůrou, kde zimují. Dospělci provádějí často žír na stoncích mladých vrb, okusují listy a mladou kůru.
Celkové rozšíření: Druh s širokým areálem od Evropy po Japonsko.
Rozšíření v ČR: V ČR je kozlíček vrbový rozšířen podél vodních toků nebo v blízkosti rybníků. Vyskytuje se v nížinách a podhůřích, nebo horských údolích. U nás nejčastěji na Třeboňsku, Břeclavsku, Zlínsku i v širším okolí Prahy, jinak roztroušeně podél řek. Vyskytuje se velmi lokálně až vzácně.
Ohrožení: Dříve býval dokonce označen za škůdce. Dnes se stává vzácným. Je zřejmé, že mizí z naší přírody díky regulaci většiny velkých toků a odstraňování vhodných dřevin z jejich okolí.
Autor popisu: Filip Trnka

Sláma M. 2006. Coleoptera: Cerambycidae. Icones Insectorum Europae Centralis 4: 40 pp.