kovařík rezavý

Elater ferrugineus Linnaeus, 1758
Říše:
Animalia
Řád:
Coleoptera
Čeleď:
Elateridae
kovařík rezavý
Ochrana
Hodnocení
Všechna pozorování
Moje pozorování
  • cz

  • cz

  • cz

Mapy výskytu

Stáhnout mapu

Stáhnout mapu

Výčet počtu nálezů dle zdroje v Nálezové databázi ochrany přírody
Odkazy na mapy výskytu

Grafy

Ekologie a biologie: Primárním biotopem jsou světlé listnaté lesy s dostatkem doupných stromů, s úbytkem přirozených biotopů se těžištěm výskytu tohoto druhu staly parky, aleje a solitérní stromy ve volné krajině. Brouci obývají dutiny listnatých stromů (především lip, vrb, dubů), osídlených larvami brouků čeledí Scarabaeidae a Lucanidae (zejména "velkých zlatohlávků" - např. páchníka hnědého, zlatohlávka skvostného), jimiž se larvy kovaříků živí. Vývoj trvá v závislosti na množství a kvalitě potravy 4 - 6 let. Dospělci se vyskytují od června do srpna.
Celkové rozšíření: Západopalearktický (evropský) druh, rozšířený od Středomoří po Anglii a jižní Švédsko, na východ zasahuje do evropské části Ruska (Kavkaz)
Rozšíření v ČR: Roztroušeně v nížinách a pahorkatinách ČR (těžištěm výskytu je jižní Morava, v Čechách vzácnější)
Ohrožení: Likvidace původních biotopů (pasečný způsob hospodaření v lesích, odstraňování doupných stromů při zdravotních výběrech, převod původních předržených pařezin na les vysoký), v parcích a alejích je pak hlavní příčinou ohrožení kácení "nebezpečných" stromů a nešetrné rekonstrukce/revitalizace, rizikem je také nedostatek "adeptů" - nevyrovnaná věková struktura stromů v místech výskytu (kontinuita stanoviště) a zánik aktivně obhospodařovaných vrboven. Ohrožení druhu v obecné rovině zvyšuje také jeho postavení predátora s vazbou na další vzácné druhy (např. páchník) a dlouhý vývoj larev.
Péče o druh: Návrat k tradičním způsobům hospodaření v lesích (střední les), obnova vrboven, ponechávání doupných stromů v porostech, šetrně realizované obnovy parkové zeleně a alejí, veteranizace mladších stromů na lokalitách výskytu druhu
Literatura: Andersson K. et al: High-accuracy sampling of saproxylic diversity indicators at regionalscales with pheromones: The case of Elater ferrugineus (Coleoptera, Elateridae), 2014, Biological Conservation, (171), 156-166.
Burakowski B., Mroczkowski M., Stefańska J. 1985. Chrząszcze – Coleoptera. Buprestoidea, Elateroidea i Cantharoidea. Katalog Fauny Polski, XXIII, 10, Warszawa.
Autor popisu: Pavel Dedek

Mertlik J. 2005: Elateridae - Occurance in central Europe (www.elateridae.com)