roháček jedlový

Ceruchus chrysomelinus (Hochenwarth, 1785)
Říše:
Animalia
Řád:
Coleoptera
Čeleď:
Lucanidae
roháček jedlový
Ochrana
Hodnocení
Všechna pozorování
Moje pozorování
  • cz

  • cz

  • cz

Mapy výskytu

Stáhnout mapu

Stáhnout mapu

Výčet počtu nálezů dle zdroje v Nálezové databázi ochrany přírody
Odkazy na mapy výskytu

Grafy

Ekologie a biologie: Přírodní jehličnaté porosty, přednostně podhorského charakteru. Pralesní relikt. Vyvíjí se v ležících kmenech a pařezech jehličnanů (jen ojediněle listnáčů), v zástinu a ve vyšší vlhkosti. Dospělci aktivní v létě, během dne. Larvální vývoj je tříletý. Larvy se většinou vyskytují ve velkých skupinách, substrát může být osídlen až 5 let.
Celkové rozšíření: Evropský druh, rozšířený v přírodních, zachovalých lesích od západní Sibiře do Francie, od jižní Skandinávie po severní Balkán.
Rozšíření v ČR: Znám z většiny okrajových pohoří ČR , nejčetnější nálezy známy z Beskyd, Českého Švýcarska a Hlubockých obor.
Ohrožení: Ohrožen je snižováním množství mrtvého dřeva. Jde o druh , kterému vyhovuje bezzásahový režim, zásahy jsou tedy negativním vlivem.
Péče o druh: Ideálně bezzásahový režim, popř. minimalizace lesnických zásahů v lokalitách výskytu.
Literatura: BALTHASAR, V. 1956: Brouci listorozí - Lamellicornia. Díl I. Lucanidae, Scarabaeidae Pleurosticti. Fauna ČSR 8, Praha: Nakladatelství Československé akademie věd. 286 pp.
RÖSSNER, E., 2012: Die Hirschkäfer und Blatthornkäfer Ostdeutschlands (Coleoptera: Scarabaeoidea). Verein der Freunde & Förderer des Naturkundemuseums Erfurt e.V., Erfurt, 508 pp.
Autor popisu: Karel Chobot

KRÁL, D.; BEZDĚK, A.; JUŘENA, D. (2018) Coleoptera: Geotrupidae, Trogidae, Glaresidae, Lucanidae, Ochodaeidae, Glaphyridae. Icones Insectorum Europae Centralis 32: 28 pp.