ještěrka živorodá

Zootoca vivipara (Jacquin, 1787)
Říše:
Animalia
Řád:
Squamata
Čeleď:
Lacertidae
ještěrka živorodá
Ochrana
Hodnocení
Všechna pozorování
Moje pozorování
  • cz

  • cz

  • cz

Mapy výskytu

Stáhnout mapu

Stáhnout mapu

Výčet počtu nálezů dle zdroje v Nálezové databázi ochrany přírody

Atlasy a areály rozšíření v ČR

Fauna ČR. Plazi = Reptilia. Praha: Academia
Stáhnout mapu

Atlas rozšíření plazů v České republice. Atlas of the distribution of reptiles in the Czech Republic. AOPK ČR, Brno
Stáhnout mapu

Odkazy na mapy výskytu

Grafy

Ekologie a biologie: V ČR se vyskytuje převážně v nadmořských výškách nad 500 m, ale regionálně i od 200 m. Omezujícím faktorem výskytu je vlhkost, v nižších polohách je proto vázaná na lesy, vlhké louky či blízkost vodních ploch a mokřadů; vyhýbá se vysýchavým půdám. Typickými biotopy jsou prameniště, rašeliniště a vrchoviště, horské louky, nivy toků a lesy. Je výrazně vlhkomilnější než ještěrka obecná. Délka hibernace závisí na vývoji teploty na lokalitě, páření probíhá 2-6 týdnů po probuzení. Naše populace jsou živorodé, mláďata se rodí v červenci až srpnu. Během roku se ještěrka živorodá dvakrát svléká. Potrava se skládá z různých měkčích členovců, hojně jsou to křísi a pavouci. Dospělci se dožívají 4-5 let, ale až 90% mláďat nepřežije první rok života.
Celkové rozšíření: Její areál je největší ze všech suchozemských plazů. Od severozápadu Pyrenejského poloostrova se vyskytuje až po Sachalin a Japonský ostrov Hokkaidó. Severozápadní hranici rozšíření tvoří Atlantský oceán, v Norsku žije i za polárním kruhem. Dále na východ hranice zhruba sleduje polární kruh a na jih se odklání až podél Amuru. Jižní hranice probíhá severně Pádské nížiny, na Balkáně Albánií, Makedonií, a západem Bulharska Dále pokračuje kolem Karpat a severně lesostepní zóny Ukrajiny, severem Kazachstánu a Mongolska až do severovýchodní Číny. Vyskytuje se od východní poloviny Německa až po Ural. Na severu zasahuje až do jižního Švédska, na jihu do severozápadního Řecka. Je známa i z evropské části Turecka.
Rozšíření v ČR: V Česku se vyskytuje na většině území, chybí ale v teplých oblastech: na Jižní Moravě, v dolním Povltaví a středním Polabí, a kolem dolní Ohře. Preferuje vyšší polohy, vyhýbá se suchým pahorkatinám.
Ohrožení: Ještěrka živorodá je nejméně ohroženou z našich ještěrek. Ohrožením pro ni může být odvodňování a vysoušení krajiny a její fragmentace, tedy především zánik vlhkých biotopů. Negativně se tak projevuje rozšiřování zástavby a intenzifikace kosení a pastvy. Přímým ohrožením mohou být plošné aplikace pesticidů v lesích.

MORAVEC, J. (ed.) et al. (2015) Fauna ČR: Plazi = Reptilia. Praha: Academia. 531 s.