užovka obojková

Natrix natrix (Linnaeus, 1758)
Říše:
Animalia
Řád:
Squamata
Čeleď:
Colubridae
užovka obojková
Ochrana
Hodnocení
Všechna pozorování
Moje pozorování
  • cz

  • cz

  • cz

Mapy výskytu

Stáhnout mapu

Stáhnout mapu

Výčet počtu nálezů dle zdroje v Nálezové databázi ochrany přírody

Atlasy a areály rozšíření v ČR

Atlas rozšíření plazů České republiky
Stáhnout mapu

Fauna ČR. Plazi = Reptilia. Praha: Academia
Stáhnout mapu

Atlas rozšíření plazů v České republice. Atlas of the distribution of reptiles in the Czech Republic. AOPK ČR, Brno
Stáhnout mapu

Odkazy na mapy výskytu

Grafy

Ekologie a biologie: V Česku se vyskytuje od nejnižších poloh převážně do 800 m.n.m. Preferuje vlhčí prostředí v okolí vod, ale je dosti přizpůsobivá a vzácně se vyskytuje i na suchých stanovištích. Obvyklými stanovišti jsou břehy a okolí rybníků, rákosiny, lužní lesy, vrbiny a olšiny kolem potoků či říční náplavy; často dobře plave. Umí dobře využívat i prostředí ovlivněné člověkem. Období aktivity trvá zhruba od poloviny března až května do začátku října. Páří se na jaře a během června či července klade až více než 30 vajec. V potravě užovky obojkové tvoří hlavní složku žáby a pulci, dále také čolci a případně i malé ryby.
Celkové rozšíření: Areál rozšíření zahrnuje většinu Evropy, schází v Irsku a Skotsku, v Norsku žije jen okolo Osla a ve Švédsku a Finsku na jihu země. Dále žije při pobřeží Středozemního moře od Maroka po sever Tuniska, v Turecku s výjimkou centrální Anatolie a Kurdistánu, na Kavkaze a v pohoří Alborz. Od severu Kaspického moře se rozšíření táhne přes Kazachstán do severozápadní Číny a na východní Sibiř k Bajkalu a řece Čikoj. Na severu zasahuje nejdále ve Finsku, ale ve Švédsku je znám izolovaný výskyt při 67° severní šířky.
Rozšíření v ČR: Užovka obojková je nejhojnější druh plaza v Česku, a vyskytuje se na celém území v nadmořských výškách obvykle pod 800 m.n.m., výjimečně i kolem 1200 m.n.m.
Ohrožení: Zatím je užovka obojková hojný druh, který výrazně neubývá a je schopen šíření na nově vzniklé biotopy. Vzhledem k tomu, že preferovanou potravou užovky obojkové jsou obojživelníci, největším rizikem je právě jejich úbytek a s tím spojený nedostatek potravy.

MORAVEC, J. (ed.) et al. (2015) Fauna ČR: Plazi = Reptilia. Praha: Academia. 531 s.