želva bahenní

Emys orbicularis (Linnaeus, 1758)
Říše:
Animalia
Řád:
Testudines
Čeleď:
Emydidae
želva bahenní
Ochrana
Hodnocení
Všechna pozorování
Moje pozorování
  • cz

  • cz

  • cz

Mapy výskytu

Stáhnout mapu

Stáhnout mapu

Výčet počtu nálezů dle zdroje v Nálezové databázi ochrany přírody
Odkazy na mapy výskytu

Grafy

Ekologie a biologie: Želva bahenní zimuje na dně vod zahrabána v bahně. Probouzí se přibližně v polovině dubna. V květnu se páří a počátkem června klade vejce do písčité či sypké půdy. Koncem léta se ukládá k zimnímu spánku. V našich podmínkách se mláďata líhnou počátkem podzimu. Hnízdo však neopouštějí a setrvávají v něm přes zimu. Mnoho mláďat zimu nepřežije.
Rozšíření v ČR: V průběhu 20. století jsou zaznamenávány jen nálezy ojedinělých jedinců želvy bahenní buď nejasného původu, nebo pro¬kazatelně vysazených nebo uprchlých ze zajetí. Možný výskyt autochtonních jedinců na jižní Moravě v okolí Břeclavi, eventuelně ve Slesku u Vidnavy nebyl dosud s určitostí potvrzen, a z území ČR tak není známa jediná v současné době osídlená lokalita. Vysazená populace rumunského původu žije na břehu střední Novomlýnské nádrže.
Ohrožení: Populace želvy bahenní jsou na území ČR ohrožené, protože se nacházejí na okraji areálu výskytu a ten je zde ostrůvkovitý. Jelikož v současnoti není autochtonnost těchto populací potvrzena, měl by každý nález nález tohoto druhu být zaznamenán a lokalita chráněna.
Autor popisu: Lenka Jeřábková

MORAVEC, J. (ed.) et al. (2015) Fauna ČR: Plazi = Reptilia. Praha: Academia. 531 s.