kýchavice černá

Veratrum nigrum Linnaeus
Říše:
Plantae
Řád:
Liliales
Čeleď:
Melanthiaceae
kýchavice černá
Ochrana
Hodnocení
Všechna pozorování
Moje pozorování
  • cz

  • cz

  • cz

Mapy výskytu

Stáhnout mapu

Stáhnout mapu

Výčet počtu nálezů dle zdroje v Nálezové databázi ochrany přírody

Grafy

Lokality, ve kterých je druh předmětem ochrany

Ekologie a biologie: Kýchavice černá roste na bazických půdách ve světlých lesích, nejčastěji na lesních pěnovcových prameništích a přípotočních jaseninách, ve svahových dubohabřinách a teplomilných doubravách, na pasekách a v Bílých Karpatech také v širokolistých teplomilných trávnících a v mezofilních loukách.
Je to vytrvalá rostlina s podzemním oddenkem a se statnou lodyhou.
Celkové rozšíření: Nejpočetnější populace kýchavice černé v České republice se nacházejí v Čechách v oblasti Džbán (při inventarizaci v roce 2014 zjištěno téměř 14 tisíc jedinců), a to na více lokalitách především v údolí Zichoveckého potoka a v údolí Bilichovského potoka. V CHKO Český kras byl tento druh pravděpodobně vysazen. Na Moravě byly malé populace zjištěny v NP Podyjí, rozsáhlejší výskyt (několik tisíc jedinců) je dokumentován v CHKO Bílé Karpaty.
Druh s rozsáhlým euroasijským areálem; v jižní a střední Evropě roste od Francie až na Ukrajinu a do Ruska, jižně zasahuje na Balkán, na severu má izolované výskyty v ČR a v Polsku.
Ohrožení: Kýchavice černá je poměrně světlomilný druh, který přežívá v různých typech lesních porostů i v bezlesí. Díky bohaté produkci semen je schopná lokálně se rozšiřovat na kratší vzdálenosti. Může být ohrožena nedostatkem světla (podléhá zastínění v příliš hustých mlazinách, ve smrkových monokulturách apod.), ustupuje v konkurenci s expandujícími bylinami, jakou je na pasekách ve Džbánu sadec konopáč (Eupatorium cannabium).
Literatura: Somol V. (2015) Kýchavice černá (Veratrum nigrum) ve Džbánu. Bohemia centr. 33:259-275
Autor popisu: Pavel Špryňar

KAPLAN, Z.; DANIHELKA, J.; CHRTEK, J.; KIRSCHNER, J.; KUBÁT, K.; ŠTECH, M.; ŠTĚPÁNEK, J.
(eds.) (2019). Klíč ke květeně České republiky. Vydání 2. Praha: Academia. 1168 s. [Aktualizováno dle databáze Pladias (Pladias – databáze české flóry a vegetace, www.pladias.cz) k 1. 6. 2024]