orobinec stříbrošedý

Typha shuttleworthii Koch & Sonder
Říše:
Plantae
Řád:
Poales
Čeleď:
Typhaceae
orobinec stříbrošedý
Ochrana
Hodnocení
Všechna pozorování
Moje pozorování
  • cz

  • cz

  • cz

Mapy výskytu

Stáhnout mapu

Stáhnout mapu

Výčet počtu nálezů dle zdroje v Nálezové databázi ochrany přírody

Grafy

Ekologie a biologie: Až 150 cm vysoká vytrvalá trsnatá travina, jejíž drobná semena jsou rozšiřována větrem.
Vyhledává litorály oligotrofních rybníků a mělkých nádrží, potoků, mezotrofní až přirozeně eutrofní mokřady jako jsou vlhké louky a bažiny a tůně v říčních aluviích.
Celkové rozšíření: Areál druhu sahá od Pyrenejí, přes jižní Francii, Švýcarsko, jižní Německo, Česko dále na východ do západního Rumunska a dále na Balkán. Dále také v Turecké Anatolii.
V ČR byl dlouhou dobu znám pouze z jediné lokality, kde vymizel a byl dlouhou dobu považován za nezvěstný. Od roku 1998 bylo nově objeveno několik populací v Brdech, Bílých Karpatech, Zlínských vrších a Vsetínsku, většinou tak v chladnějších a vlhčích pahorkatinách.
Ohrožení: Druh většinou nevytváří kompaktní rozsáhlé porosty jako příbuzný orobinec širolistý a je také menšího vzrůstu spolu s jeho vazbou na vápnité půdy a menším areálem rozšíření druhu se tak přirozeně v ČR může vyskytovat jen na plošně omezeném areálu. Je konkurenčně méně schopný než příbuzné druhy a to patrně omezuje jeho větší rozšíření.
Literatura: Chytrý M. (eds) (2011) Vegetace České republiky 3. Vodní a mokřadní vegetace. Academia, Praha
Autor popisu: Jan Lukavský

KAPLAN, Z.; DANIHELKA, J.; CHRTEK, J.; KIRSCHNER, J.; KUBÁT, K.; ŠTECH, M.; ŠTĚPÁNEK, J.
(eds.) (2019). Klíč ke květeně České republiky. Vydání 2. Praha: Academia. 1168 s. [Aktualizováno dle databáze Pladias (Pladias – databáze české flóry a vegetace, www.pladias.cz) k 1. 6. 2024]