bařička přímořská

Triglochin maritima Linnaeus
Říše:
Plantae
Řád:
Alismatales
Čeleď:
Juncaginaceae
Ochrana
Hodnocení
Všechna pozorování
Moje pozorování
  • cz

  • cz

  • cz

Mapy výskytu

Stáhnout mapu

Stáhnout mapu

Výčet počtu nálezů dle zdroje v Nálezové databázi ochrany přírody

Grafy

Ekologie a biologie: Vytrvalá trsnatá bylina s úzce čárkovitými listy dlouhými až 30 cm a přímým stvolem vysokým 12-25 cm, na jehož konci je hustý hrozen téměř přisedlých drobných květů, které mají zelené, na okrajích často červeně naběhlé okvětí. Kvete od května do srpna.

Roste na slaniscích a vlhkých až bažinatých subhalinních loukách mírně slaných až alkalických vod.
Celkové rozšíření: Druh má cirkumpolární rozšíření, v Evropě s těžištěm výskytu v přímořských oblastech, kromě toho roste v Jižní Americe od středního Chile a severní Argentiny po jih kontinentu.
Rozšíření v ČR: Druh se ještě na začátku 21. stol. vyskytoval v NPR Slanisko u Nesytu, nověji nalezen na hnědouhelných výsypkách u Sokolova a v NPR Soos.
Ohrožení: Bařička přímořská je ohrožena nedostatečným obhospodařováním slanisek a zarůstáním konkurenčně silnějšími rostlinami.
Literatura: Bureš P. (2010) Triglochin maritima L. – bařička přímořská, 326–327 pp. – In: Štěpánková J., Chrtek J. jun. & Kaplan Z. (eds) (2010), Květena České republiky 9. – Academia Praha.
Autor popisu: Jan David Reitschläger

KAPLAN, Z.; DANIHELKA, J.; CHRTEK, J.; KIRSCHNER, J.; KUBÁT, K.; ŠTECH, M.; ŠTĚPÁNEK, J.
(eds.) (2019). Klíč ke květeně České republiky. Vydání 2. Praha: Academia. 1168 s. [Aktualizováno dle databáze Pladias (Pladias – databáze české flóry a vegetace, www.pladias.cz) k 1. 2. 2025]