lněnka Dollinerova

Thesium dollineri Murbeck
Říše:
Plantae
Řád:
Santalales
Čeleď:
Santalaceae
lněnka Dollinerova
Ochrana
Hodnocení
Všechna pozorování
Moje pozorování
  • cz

  • cz

  • cz

Mapy výskytu

Stáhnout mapu

Stáhnout mapu

Výčet počtu nálezů dle zdroje v Nálezové databázi ochrany přírody

Atlasy a areály rozšíření v ČR

Rozšíření xerothermních rostlin na Moravě a ve Slezsku. Geografický ústav ČSAV
Stáhnout mapu

Grafy

Lokality, ve kterých je druh předmětem ochrany

Ekologie a biologie: Lněnka Dollinerova se vyskytuje na okrajích polí, úhorech, travnatých stráních a na lidskou činností mírně narušených travnatých místech. Dává přednost vápnitým podkladům (vápence, spraše).
Bylina vysoká 10 až 20 cm, vytváří jednoleté nebo vytrvalé formy, kvete od dubna do září.
Celkové rozšíření: Areálem lněnky Dollinerovy je jihovýchodní Evropa. Roste v ČR, v Rakousku, na Slovensku, v Maďarsku, v severním Srbsku a severním a severovýchodním Bulharsku, dále téměř na celém území Rumunska, v Moldavsku a na jižní Ukrajině včetně Krymu.
V České republice roste lněnka Dollinerova výhradně na území Moravy, z Čech existují pouze historické údaje z pražských Bohnic a Draháňské rokle. Na jižní a střední Moravě v minulosti poměrně hojná – ve Znojemsko-brněnské pahorkatině, v Pavlovských kopcích, v Milovicko-valtické pahorkatině, v Jihomoravském úvalu, v Jihomoravské pahorkatině, v Bílých Karpatech, na Hané v izolované makrolokalitě Velkého Kosíře a na několika dalších místech na Prostějovsku. Druh silně ustoupil, ale v poslední době se objevují nové nálezy.
Ohrožení: Ohrožení spočívá především v nepřímé destrukci biotopů, eutrofizaci prostředí, rostlině též nevyhovuje vysokostébelná vegetace a přílišné nahromadění biomasy.
Literatura: Kubát K., Hrouda L., Chrtek J. jun., Kaplan Z., Kirschner J. & Štěpánek J. (eds) (2002) Klíč ke květeně České republiky. Academia, Praha
Slavík B. (ed.) (1997) Květena České republiky. Vol. 5. Academia, Praha
Autor popisu: Jarmila Kostiuková

KAPLAN, Z.; DANIHELKA, J.; CHRTEK, J.; KIRSCHNER, J.; KUBÁT, K.; ŠTECH, M.; ŠTĚPÁNEK, J.
(eds.) (2019). Klíč ke květeně České republiky. Vydání 2. Praha: Academia. 1168 s. [Aktualizováno dle databáze Pladias (Pladias – databáze české flóry a vegetace, www.pladias.cz) k 1. 6. 2024]