jeřáb manětínský

Sorbus rhodanthera Kovanda
Říše:
Plantae
Řád:
Rosales
Čeleď:
Rosaceae
jeřáb manětínský
Ochrana
Hodnocení
Všechna pozorování
Moje pozorování
  • cz

  • cz

  • cz

Mapy výskytu

Stáhnout mapu

Stáhnout mapu

Výčet počtu nálezů dle zdroje v Nálezové databázi ochrany přírody

Atlasy a areály rozšíření v ČR

Phytocartographical Syntheses of the Czech Republic 3.. Praha: Academia
Stáhnout mapu

Grafy

Ekologie a biologie: Jeřáb manětínský se vyskytuje v acidofilních doubravách, dubohabřinách na sahu čedičového kopce, dále na okrajích suťových polí. Může růst i v kulturních lesních porostech. Jako světlimilný druh vyžaduje otevřená stanoviště, při zástinu či vysokém zápoji lesa neplodí.
Jedná se o stromy se širokou, deštníkovitou korunou vysoké až 16 metrů, často vícekmenné. Listy má peřenolaločnaté, vejčité, na rubu žlutošedě plstnaté. Charakteristické jsou za květu růžové prašníky tyčinek, od nichž je odvozeno latinské jméno druhu.
Celkové rozšíření: Jeřáb manětínský je endemitem Chlumské hory u Manětína a nejbližšího okolí. Roste zde v celkovém počtu asi 800 jedinců.
Ohrožení: Ohrožení jeřábu manětínského spočívá zejména v zarůstání lokalit a zapojování stromového patra, dále pak ve vysokých stavech zvěře, které nedovolují přirozené zmlazení a celkové eutrofizaci prostředí.
Literatura: Kaplan Z., Danihelka J., Lepší M., Lepší P., Ekrt L., Chrtek J. Jr., Kocián J., Prančl J., Kobrlová L., Hroneš M. & Šulc V. (2016): Distributions of vascular plants in the Czech Republic. Part 3. – Preslia 88: 459–544.
Kovanda M. (1996): New taxa of Sorbus from Bohemia (Czech Republic). – Verh. Zool.-Bot. Ges. Österreich 133: 319–345.
https://botany.cz/cs/sorbus-rhodanthera/
Autor popisu: Petr Vít

KAPLAN, Z.; DANIHELKA, J.; CHRTEK, J.; KIRSCHNER, J.; KUBÁT, K.; ŠTECH, M.; ŠTĚPÁNEK, J. (eds.) (2019). Klíč ke květeně České republiky. Vydání 2. Praha: Academia. 1168 s. [Aktualizováno dle databáze Pladias (Pladias – databáze české flóry a vegetace, www.pladias.cz) k 1. 9. 2022]