jeřáb muk

Sorbus aria (Linnaeus) Crantz
Říše:
Plantae
Řád:
Rosales
Čeleď:
Rosaceae
jeřáb muk
Ochrana
Hodnocení
Všechna pozorování
Moje pozorování
  • cz

  • cz

  • cz

Mapy výskytu

Stáhnout mapu

Stáhnout mapu

Výčet počtu nálezů dle zdroje v Nálezové databázi ochrany přírody

Atlasy a areály rozšíření v ČR

Rozšíření xerothermních rostlin na Moravě a ve Slezsku. Geografický ústav ČSAV
Stáhnout mapu

Grafy

Ekologie a biologie: Jeřáb muk roste ve světlých teplomilných až mezofilních lesích a křovinách a jejich pláštích, dále v lesostepích, na skalních stepích a křovinách, skálách, sutí a pasekách. Preferuje prudké skalnaté anebo kamenité svahy. Zaznamenán byl na kyselých i bazických živinami chudých i bohatých půdách vyskytujících se na rulách, svorech, migmatitech, erlanech, vápencích a flyši.
Celkové rozšíření: Jeřáb muk je druh s velikým areálem zaujímajícím téměř celou Evropu a část severní Afriky. Na území České republiky se přirozeně vyskytuje pouze na Moravě ve třech oddělených oblastech. Největší a nejbohatší populace leží v Podyjí (vzácný až roztroušený výskyt), výrazně chudší populace byly objeveny v Moravském krasu (jediná lokalita) a v Bílých Karpatech (tři lokality).
Ohrožení: Sorbus aria je ohrožen zejména v zarůstáním lokalit a zapojováním stromového patra, dále pak ve vysokých stavech zvěře a eutrofizaci lesního a skalního prostředí, šířením invazních dřevin a v neposlední řadě i nevhodným lesnickým hospodařením (pěstování vysokého lesa, výsadby stinných dřevin). Některé (zejména exklávní) populace jsou stejnověké a tvořené dospělými jedinci s absencí zmlazení.
Literatura: Lepší M., Lepší P., Vít P., Koutecký P. & Bílá J. (2015) Taxonomic revision of Sorbus subgenus Aria occurring in the Czech Republic. – Preslia 87: 109–162.
Lepší P. & Lepší M. (2016) Evoluce před očima. Ještě k diskuzi o bezzásahovosti v národním parku Podyjí. – Fórum ochrany přírody 4/2016: 10–12.
Kaplan Z., Danihelka J., Lepší M., Lepší P., Ekrt L., Chrtek J. Jr., Kocián J., Prančl J., Kobrlová L., Hroneš M. & Šulc V. (2016) Distributions of vascular plants in the Czech Republic. Part 3. – Preslia 88: 459–544.
http://www.iucnredlist.org/ (8. 12. 2017)
Autor popisu: Petr Lepší

KAPLAN, Z.; DANIHELKA, J.; CHRTEK, J.; KIRSCHNER, J.; KUBÁT, K.; ŠTECH, M.; ŠTĚPÁNEK, J. (eds.) (2019). Klíč ke květeně České republiky. Vydání 2. Praha: Academia. 1168 s. [Aktualizováno dle databáze Pladias (Pladias – databáze české flóry a vegetace, www.pladias.cz) k 1. 9. 2022]