skřípinec Tabernaemontanův

Schoenoplectus tabernaemontani (C. C. Gmel.) Palla
Říše:
Plantae
Řád:
Poales
Čeleď:
Cyperaceae
skřípinec Tabernaemontanův
Ochrana
Hodnocení
Všechna pozorování
Moje pozorování
  • cz

  • cz

  • cz

Mapy výskytu

Stáhnout mapu

Stáhnout mapu

Výčet počtu nálezů dle zdroje v Nálezové databázi ochrany přírody

Grafy

Ekologie a biologie: Travina vysoká až 150 cm a vytvářející husté trsy.
Původně se u nás vyskytoval v okolí vývěrů minerálních a vápnitých vod a v periodických nebo trvalých jezírkách na slaniskách a slatinách. Dnes hlavně na antropogenních stanovištích s vyšším obsahem solí příkopů a melioračních kanálů a okrajích polí, dnech vápencových lomů či výsypkách hnědouhelných dolů. Preferuje periodické vysychání substrátu.
Celkové rozšíření: Druh roste na všech kontinentech, ale jeho rozšíření není souvislé. Roste téměř v celé Evropě, mimo nejsevernější části, v severní Africe, mírných zónách Asie, Severní a severní části Jižní Ameriky, Austrálii, Novém Zélandu a Oceánii.
V ČR roste roztroušeně v teplejších oblastech. Jinde jen vzácně.
Ohrožení: Skřípinec Tabernaemontanův je ohrožen ztrátou svých původních biotopů, které byly často vysušeny a přeměněny na pole. Druh se ale dokázal částečně přizpůsobit a rozšířit i na vhodné antropogenní plochy.
Literatura: Chytrý M. (ed.) (2011) Vegetace České republiky 3. Vodní a mokřadní vegetace. Academia, Praha
Autor popisu: Jan Lukavský

KAPLAN, Z.; DANIHELKA, J.; CHRTEK, J.; KIRSCHNER, J.; KUBÁT, K.; ŠTECH, M.; ŠTĚPÁNEK, J. (eds.) (2019). Klíč ke květeně České republiky. Vydání 2. Praha: Academia. 1168 s. [Aktualizováno dle databáze Pladias (Pladias – databáze české flóry a vegetace, www.pladias.cz) k 1. 9. 2022]