šášina načernalá

Schoenus nigricans Linnaeus
Říše:
Plantae
Řád:
Poales
Čeleď:
Cyperaceae
šášina načernalá
Ochrana
Hodnocení
Všechna pozorování
Moje pozorování
  • cz

  • cz

  • cz

Mapy výskytu

Stáhnout mapu

Stáhnout mapu

Výčet počtu nálezů dle zdroje v Nálezové databázi ochrany přírody

Grafy

Ekologie a biologie: Šášina načenalá je vytrvalá hustě trsnatá rostlina dosahující výšky až 80 cm. Listy dorůstají do poloviny výšky rostlin, mají černohnědé pochvy. Listen pod květenstvím má výrazně vyvinutou pochvu a šídlovitou čepel, mnohem delší než květenství. Kvete v květnu až červenci.
Šášina roste na lučních slatinách, zejména na velmi vlhkých místech v blízkosti pramenů. Upřednostňuje minerálně bohaté, vápnité půdy. Šášina načernalá se kříží se šášinou rezavou.
Celkové rozšíření: Jedná se o druh s velmi rozsáhlým ale nesouvislým areálem. Roste v jihozápadní Asii, severovýchodní Africe, a v Jižní i Severní Americe. V Evropě je rozšířena především v západní a jihozápadní části kontinentu.
V ČR se vždy vyskytoval vzácně, hlavně v Polabí. V současnosti je známý ze dvou lokalit, čistá nezkřížená populace roste pouze na jedné.
Ohrožení: Úbytek druhu v minulosti způsobilo především odvodňování stanovišť a jejich přeměna na ornou půdu či hnojené kulturní louky, dále přerušení tradičního hospodaření (občasné kosení). V současnosti je druh ohrožený křížením se šášinou rezavou a tato problematika vyžaduje další výzkum.
Literatura: Čeřovský J., Feráková V., Holub J., Maglocký Š., Procházka F. (1999): Červená kniha ohrožených a vzácných druhů rostlin a živočichů ČR a SR. Vol. 5. Vyšší rostliny. Príroda a. s., Bratislava.
Sagittaria (2016): Závěrečná zpráva. Název projektu: Zpracování odborných podkladů pro rozhodnutí o ZPZCHD pro druhy: šášina rezavá a š. načernalá, kohátka kalíškatá a starček oranžový. - Ms. Depon. in: AOPK ČR.
Dvořák V. (2016): Schoenus nigricans - šášina načernalá. online (11.12.2017)
Autor popisu: Barbora Čepelová

KAPLAN, Z.; DANIHELKA, J.; CHRTEK, J.; KIRSCHNER, J.; KUBÁT, K.; ŠTECH, M.; ŠTĚPÁNEK, J. (eds.) (2019). Klíč ke květeně České republiky. Vydání 2. Praha: Academia. 1168 s. [Aktualizováno dle databáze Pladias (Pladias – databáze české flóry a vegetace, www.pladias.cz) k 1. 9. 2022]