vrba plazivá

Salix repens Linnaeus
Říše:
Plantae
Řád:
Malpighiales
Čeleď:
Salicaceae
vrba plazivá
Ochrana
Hodnocení
Všechna pozorování
Moje pozorování
  • cz

  • cz

  • cz

Mapy výskytu

Stáhnout mapu

Stáhnout mapu

Výčet počtu nálezů dle zdroje v Nálezové databázi ochrany přírody

Atlasy a areály rozšíření v ČR

Fytokartografické syntézy ČR 2: Phytocartographical syntheses of the ČR.. Průhonice: Botanický ústav ČSAV
Stáhnout mapu

Grafy

Lokality, ve kterých je druh předmětem ochrany

Ekologie a biologie: Vrba plazivá roste na podobných stanovištích jako vrba rozmarýnolistá, dává ovšem přednost více rašelinným biotopům a roste i na zrašelinělých píscích nebo na písčitých okrajích rybníků. Její listy jsou 1,2–5× delší než široké, horní oddáleně pilovité, palisty jsou zřetelné.
Celkové rozšíření: Evropa (především západní) od Irska a jižní Skandinávie na severu po Francii a Portugalsko, severní Itálii a bývalou Jugoslávii na jihu.
Rozšíření v ČR: Vrba plazivá má těžiště výskytu především ve Slavkovském lese a navazujících částech Tepelské vrchoviny a severní části Českého lesa, v Ašském výběžku, v Krušných horách, na Dokesku, několik lokalit je také ve Šluknovském výběžku, Blatensku, jinde je její výskyt ojedinělý a ve většině území ČR zcela chybí.
Ohrožení: Odvodňování mokřadních biotopů a převod na zemědělsky snáze a výhodněji obhospodařovatelné plochy (intenzivní pastviny apod.), umělá obnova travních porostů. Částečně také sukcesní změny na stanovištích (především dlouhodobé zarůstání nelesních stanovišť dřevinami a následný převod na unifikovaně obhospodařované lesní porosty). Absence dřívějšího tradičního zemědělského hospodaření, díky němuž v krajině převládala drobná mozaika ploch s různou intenzitou a způsobem hospodaření, včetně občasně kosených slatinných či rašelinných luk.
Literatura: Chmelař J., Koblížek J. (2003): Salix L. – vrba, 458–489 pp. – In: Hejný S., Slavík B. (ed.) (2003): Květena České republiky 4. Academia, Praha.
Vašut R., Sochor M., Hroneš M. et al. (2013): Vrby České republiky. Univerzita Palackého v Olomouci, Olomouc.
Autor popisu: Přemysl Tájek

KAPLAN, Z.; DANIHELKA, J.; CHRTEK, J.; KIRSCHNER, J.; KUBÁT, K.; ŠTECH, M.; ŠTĚPÁNEK, J.
(eds.) (2019). Klíč ke květeně České republiky. Vydání 2. Praha: Academia. 1168 s. [Aktualizováno dle databáze Pladias (Pladias – databáze české flóry a vegetace, www.pladias.cz) k 1. 6. 2024]