hrotnosemenka bílá

Rhynchospora alba (Linnaeus) Vahl
Říše:
Plantae
Řád:
Poales
Čeleď:
Cyperaceae
hrotnosemenka bílá
Ochrana
Hodnocení
Všechna pozorování
Moje pozorování
  • cz

  • cz

  • cz

Mapy výskytu

Stáhnout mapu

Stáhnout mapu

Výčet počtu nálezů dle zdroje v Nálezové databázi ochrany přírody

Grafy

Ekologie a biologie: Hrotnosemenka bílá roste na přechodových rašeliništích, slatiništích, rašelinných okrajích rybníků a vlhkých písčinách, vyžaduje trvalé zamokření.
Je to řídce trsnatá vytrvalá šáchorovitá bylina, přezimující krátce výběžkatými oddenky.
Celkové rozšíření: V ČR se vyskytuje velmi vzácně, hojnější je na Třeboňsku, dále roste na Chebsku, Dokesku a ojediněle i jinde, řada nalezišť hrotnosemenky bílé už zanikla.
Celkový areál: roste téměř v celé Evropě (vyjma Středomoří a nejsevernější části), hojnější je na severozápadě Evropy, areál druhu pokračuje i do Asie a Severní Ameriky.
Ohrožení: Hrotnosemenku bílou ohrožuje ničení stanovišť (velkoplošná těžba rašeliny, odvodňování, vyhrnování rybničních okrajů), zvýšený obsah živin v hospodářských rybnících vedoucí ke změnám druhového složení navazujících stanovišť, zarůstání lokalit (např. při absenci kosení rašelinných luk).
Literatura: Dostál J. (1989): Nová květena ČSSR 2. – Academia, Praha.
Chytrý M. (ed) (2011): Vegetace České republiky 3. Vodní a mokřadní vegetace – Academia, Praha.
Koutecký P. (2013): Rhynchospora alba (L.) Vahl – In: Lepší P., Lepší M., Boublík K., Štech M. & Hans V. (eds): Červená kniha květeny jižní části Čech, Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích.
Autor popisu: Jana Janáková

KAPLAN, Z.; DANIHELKA, J.; CHRTEK, J.; KIRSCHNER, J.; KUBÁT, K.; ŠTECH, M.; ŠTĚPÁNEK, J. (eds.) (2019). Klíč ke květeně České republiky. Vydání 2. Praha: Academia. 1168 s. [Aktualizováno dle databáze Pladias (Pladias – databáze české flóry a vegetace, www.pladias.cz) k 1. 9. 2022]