rozchodnice růžová

Rhodiola rosea Linnaeus
Říše:
Plantae
Řád:
Saxifragales
Čeleď:
Crassulaceae
rozchodnice růžová
Ochrana
Hodnocení
Všechna pozorování
Moje pozorování
  • cz

  • cz

  • cz

Mapy výskytu

Stáhnout mapu

Stáhnout mapu

Výčet počtu nálezů dle zdroje v Nálezové databázi ochrany přírody

Atlasy a areály rozšíření v ČR

Phytocartographical Syntheses of the Czech Republic 3.. Praha: Academia
Stáhnout mapu

Grafy

Ekologie a biologie: Rozchodnice růžová roste na skalách, ve skalních štěrbinách a na sutích pod skalami, druhotně na kamenných zídkách, mimo ČR, např. v Alpách a Karpatech také ve vysokostébelných nivách. Indikuje místa se zvýšeným obsahem vápníku v půdě.
Vytrvalý druh.
Celkové rozšíření: Arkto-alpínský druh s rozsáhlým cirkumpolárním areálem rozšíření. Vyskytuje se v arktickém a subarktickém pásu Evropy, Asie i Severní Ameriky, zasahuje přes Sibiř i do Mongolska, Číny a Japonska, roste také v Grónsku. V Evropě roste mimo Skandinávii jen ve vyšších polohách v Pyrenejích, Alpách, Vysokých Sudetech, Karpatech a pohořích na Balkáně.
V ČR přirozeně pouze v subalpínském stupni Krkonoš a Hrubého Jeseníku.
Ohrožení: Jako léčivá bylina byla pro svůj oddenek v minulých staletích intenzívně sbírána bylinkáři. Tím došlo k značnému oslabení jednotlivých populací nebo úplnému vymizení tohoto vzácného druhu na některých lokalitách.
Na některých místech druh přežíval ve slabých populacích až do nedávné doby, poslední exempláře ale v posledních letech vymizely (např. na Tabulových a Petrových kamenech v Jeseníkách). V Jeseníkách byla rozchodnice ještě před nedávnem značně poškozována také sešlapem a okusem vysazenými kamzíky.
V současné době se některé populace zase pomalu zvětšují a je možné nalézt i mladé rostliny ze semen.
Literatura: Bureš L. (2013) Chráněné a ohrožené rostliny Chráněné krajinné oblasti Jeseníky. Rubico, Olomouc
Hejný S., Slavík B. (eds) (1992) Květena České republiky 3. Academia, Praha
http://botany.cz/cs/rhodiola-rosea/(9.12.2017)
Autor popisu: Radek Štencl

KAPLAN, Z.; DANIHELKA, J.; CHRTEK, J.; KIRSCHNER, J.; KUBÁT, K.; ŠTECH, M.; ŠTĚPÁNEK, J. (eds.) (2019). Klíč ke květeně České republiky. Vydání 2. Praha: Academia. 1168 s. [Aktualizováno dle databáze Pladias (Pladias – databáze české flóry a vegetace, www.pladias.cz) k 1. 9. 2022]