dub pýřitý

Quercus pubescens Willd.
Říše:
Plantae
Řád:
Fagales
Čeleď:
Fagaceae
dub pýřitý
Ochrana
Hodnocení
Všechna pozorování
Moje pozorování
  • cz

  • cz

  • cz

Mapy výskytu

Stáhnout mapu

Stáhnout mapu

Výčet počtu nálezů dle zdroje v Nálezové databázi ochrany přírody

Atlasy a areály rozšíření v ČR

Fytokartografické syntézy ČR 2: Phytocartographical syntheses of the ČR.. Průhonice: Botanický ústav ČSAV
Stáhnout mapu

Rozšíření xerothermních rostlin na Moravě a ve Slezsku. Geografický ústav ČSAV
Stáhnout mapu

Grafy

Ekologie a biologie: Dub pýřitý roste na osluněných jižních, západních a jihozápadních svazích na bazických horninách v nejteplejších oblastech Čech a Moravy, kde je dominantním druhem (edifikátorem) xerotermních doubrav a lesostepí, tzv. šipákových doubrav.
Je to světlomilná a teplomilná dřevina, dorůstající nanejvýš 20 m výšky.
Celkové rozšíření: V České republice se dub pýřitý vyskytuje na stovkách lokalit v teplých oblastech Čech a Moravy s mírným přesahem do středních poloh. V severních a severozápadních Čechách roste především v CHKO České středohoří a okolí. Ve středních Čechách především v CHKO Český kras, řada dalších lokalit je v Praze, ojediněle roste ve Džbánu a v CHKO Kokořínsko-Máchův kraj, častěji ve středním Polabí a v Pojizeří.
Na Moravě se naprostá většina lokalit nachází v Jihomoravském kraji, od západu v Moravském podhůří Vysočiny, dále ve Znojemsko-brněnské pahorkatině, více lokalit je v CHKO Moravský kras a v nejbližším okolí, další velké soustředění lokalit je v CHKO Pálava, mnoho lokalit je v Hustopečské pahorkatině, v Bučovické pahorkatině, ojediněle se vyskytuje také v Dyjsko-svrateckém úvalu a ve Žďánickém lese. Na sever dosahuje až do Olomouckého kraje (CHKO Litovelské Pomoraví), na východ až CHKO Bílé Karpaty (jihozápadní část).
Celkový areál dubu pýřitého zahrnuje jižní a střední Evropu, od západního Španělska až na Ukrajinu, na sever zasahuje do Německa, České republiky a Polska, dále v Malé Asii, dosahuje až do Zakavkazí.
Ohrožení: Dub pýřitý může být ohrožován nevhodným hospodařením v lesích (těžba, výsadba nepůvodních druhů dřevin), eutrofizací biotopů, konkurencí expanzivních a invazních dřevin (zejména jasan ztepilý a trnovník akát), nevhodnými podmínkami pro generativní zmlazování vlivem zarůstání jinými dřevinami, těžbou nerostných surovin.
Literatura: Slavík B., Hejný S. (eds) (1990) Květena České republiky 2. Academia, Praha
Autor popisu: Pavel Špryňar

KAPLAN, Z.; DANIHELKA, J.; CHRTEK, J.; KIRSCHNER, J.; KUBÁT, K.; ŠTECH, M.; ŠTĚPÁNEK, J. (eds.) (2019). Klíč ke květeně České republiky. Vydání 2. Praha: Academia. 1168 s. [Aktualizováno dle databáze Pladias (Pladias – databáze české flóry a vegetace, www.pladias.cz) k 1. 9. 2022]