protěž žlutobílá

Pseudognaphalium luteoalbum (Linnaeus) Hilliardt & Burtt
Říše:
Plantae
Řád:
Asterales
Čeleď:
Asteraceae
protěž žlutobílá
Ochrana
Hodnocení
Všechna pozorování
Moje pozorování
  • cz

  • cz

  • cz

Mapy výskytu

Stáhnout mapu

Stáhnout mapu

Výčet počtu nálezů dle zdroje v Nálezové databázi ochrany přírody

Grafy

Ekologie a biologie: Protěž žlutobílá osidluje obnažená dna a břehy rybníků a řek, ojediněle také mýtiny, meze nebo i pole. Vyskytuje se na půdách vlhkých až mokrých, zřídka také vysýchavých, bohatých na živiny, zásaditých (ale chudých na vápník) až velmi kyselých, různého zrnitostního složení (častěji písčitých).
Jednoletá bíle až šedě plstnatá bylina vysoká 5 až 70 cm, listy šedoplastnaté, protáhlé, poloobjímavé, až 6 cm dlouhé, úbory v hustých klubíčkách na koncích lodyh nebo větví, květy nazelenalé až žlutavé. Kvete v červnu až září.

Celkové rozšíření: Protěž žlutobílá je kosmopolitně rozšířený druh především v územích s teplým a mírně suboceanickým klimatem; nesouvislý areál sahá od Evropy po Afriku a přes střední Asii až po Austrálii, lokality v Americe jsou nepůvodní.
Rozšíření v ČR: Protěž žlutobílá je v současnosti na území ČR velmi vzácná. V minulosti se vyskytovala ve třech oblastech od nížin do středních poloh – jižní Čechy a Povltaví, střední a jižní Morava a Polabí od Hradce Králové po Roudnici nad Labem. Mezi těmito oblastmi se vyskytovaly jednotlivé izolované lokality. Nálezů po r. 2010 je velmi málo – pocházejí převážně z pískoven.
Ohrožení: Další existence tohoto druhu je bezprostředně ohrožena úbytkem přirozených stanovišť. Těmi jsou především obnažená dna a břehy letněných rybníků, příp. další stanoviště s nízkou konkurencí dalších rostlin. Velký úbytek lokalit je dán zejména změnou hospodaření na rybnících. Rybníky jsou letněny velmi zřídka, a pokud už letněny jsou, je tomu tak krátce, že rostliny často nestačí vytvořit diaspory pro další vegetační období.
Další úbytek lokalit souvisí s celkovou eutrofizací krajiny a změnami agrotechniky.
Péče o druh: Protěži žlutobílé prospívá častější letnění rybníků a obnažování vlhkých den v pískovnách.
Literatura: Hrčka D. (2004) Pseudognaphalium luteo-album – kriticky ohrožený druh české květeny. Zprávy České Botanické společnosti 39: 171–183
Kubát K., Hrouda L., Chrtek J. jun., Kaplan Z., Kirschner J. & Štěpánek J. (eds) (2002) Klíč ke květeně České republiky. Academia, Praha
Slavík B. & Štěpánková J. (eds) (2004) Květena České republiky. Vol. 7. Academia, Praha
Autor popisu: Jarmila Kostiuková

KAPLAN, Z.; DANIHELKA, J.; CHRTEK, J.; KIRSCHNER, J.; KUBÁT, K.; ŠTECH, M.; ŠTĚPÁNEK, J.
(eds.) (2019). Klíč ke květeně České republiky. Vydání 2. Praha: Academia. 1168 s. [Aktualizováno dle databáze Pladias (Pladias – databáze české flóry a vegetace, www.pladias.cz) k 1. 2. 2025]