jitrocel písečný

Plantago arenaria Waldst. & Kit.
Říše:
Plantae
Řád:
Lamiales
Čeleď:
Plantaginaceae
jitrocel písečný
Ochrana
Hodnocení
Všechna pozorování
Moje pozorování
  • cz

  • cz

  • cz

Mapy výskytu

Stáhnout mapu

Stáhnout mapu

Výčet počtu nálezů dle zdroje v Nálezové databázi ochrany přírody

Grafy

Ekologie a biologie: Roste na písčinách, v pískovnách a v řídkých travnatých porostech na písčitých půdách. Druhotně se v poslední době vyskytuje podél železnic a na rumištích.
Je to jednoletá 10 až 40 cm vysoká bylina s čárkovitými až kopinatými listy, květenství je bělavě hnědé. Kvete od června do září.
Celkové rozšíření: U nás je původní zřejmě jen v Polabí, možná na Dokesku a Českolipsku a na jižní Moravě, druhotně je však zaznamenáván i jinde. V současnosti ale dochází k ubývání lokalit.
Celosvětově je druh rozšířen v Eurasii, jeho areál se rozkládá od západní Evropy přes střední Evropu, Ukrajinu a Kavkaz až do Kazachstánu.
Ohrožení: Druh vyžaduje časté kypření půdy a uvolnění vegetačního krytu, což bylo v minulosti udržováno pastvou. Dnes se neúživné písčiny k pastvě nevyužívají a dochází k zarůstání především třtinou křovištní. Druhotně může být výskyt druhu podpořen "měkkou" turistikou, např. na pláži Grado u Čelákovic roste na místech, kde se shromažďují rekreanti. Dalším faktorem, který vede k mizení druhu, je těžba písku a vysazování borovice na písčinách.
Literatura: Kubát K., Hrouda L., Chrtek J. jun., Kaplan Z., Kirschner J. & Štěpánek J. (eds) (2002) Klíč ke květeně České republiky. – Academia, Praha
Slavík B. (ed) (2000): Květena České republiky 6. – Academia, Praha
http://botany.cz/cs/plantago-arenaria/ (21. 11. 2017)
Autor popisu: Lucie Kačmarová

KAPLAN, Z.; DANIHELKA, J.; CHRTEK, J.; KIRSCHNER, J.; KUBÁT, K.; ŠTECH, M.; ŠTĚPÁNEK, J. (eds.) (2019). Klíč ke květeně České republiky. Vydání 2. Praha: Academia. 1168 s. [Aktualizováno dle databáze Pladias (Pladias – databáze české flóry a vegetace, www.pladias.cz) k 1. 9. 2022]