vstavač vojenský

Orchis militaris Linnaeus
Říše:
Plantae
Řád:
Asparagales
Čeleď:
Orchidaceae
vstavač vojenský
Ochrana
Hodnocení
Všechna pozorování
Moje pozorování
  • cz

  • cz

  • cz

Mapy výskytu

Stáhnout mapu

Stáhnout mapu

Výčet počtu nálezů dle zdroje v Nálezové databázi ochrany přírody

Atlasy a areály rozšíření v ČR

Rozšíření xerothermních rostlin na Moravě a ve Slezsku. Geografický ústav ČSAV
Stáhnout mapu

Grafy

Lokality, ve kterých je druh předmětem ochrany

Ekologie a biologie: Vstavač vojenský roste na travnatých a křovinatých suchých stráních, okrajích vinic, mezofilních loukách, slatinách, ve světlých lesích, na výslunných nebo mírně zastíněných, někdy i antropicky narušených místech. Najdeme ho na vlhkých až vysýchavých, sprašových i jílovitých, vápnitých, humózních hlubších půdách.
Vstavač vojenský je vytrvalá, 25 až 50 cm vysoká orchidej, která kvete v květnu až červnu. Rozšiřuje se především semeny; vznik nové hlízy je většinou podmíněn mechanickým poškozením hlízy původní.
Celkové rozšíření: Vstavač vojenský je rozšířen v Evropě od Britského souostroví, jižního Švédska a Pobaltí na jih do severního Španělska, střední Itálie, Bulharska a evropské části Turecka; na východ přes západní Sibiř po Zabajkalí a přes Altaj do severního Mongolska a severozápadní Číny; dále v Malé Asii, Íránu a na Kavkazu.
Těžiště rozšíření vstavače vojenského v ČR je na jihovýchodní Moravě, dosti hojně roste především v Bílých Karpatech a v jihomoravských pahorkatinách, kdysi roztroušeně, dnes vzácně ho najdeme i na střední Moravě v širším okolí Brna a v Českomoravském mezihoří. V Čechách se vyskytuje mnohem vzácněji, více lokalit se nachází jen v širším okolí Štětí, ve středním Polabí, dolním Pojizeří a některých sousedních územích; z jižních Čech jsou známy jen náhodné nálezy jednotlivých rostlin.
Ohrožení: Lokality vstavače vojenského zanikly většinou necitlivými agrotechnickými zásahy, výstavbou nebo nevhodně volenými postupy v lesním hospodaření. Vstavač vojenský je přímo ohrožen sběrem a vyrýpáváním hlíz. Nepřímo je ohrožený především sukcesí, způsobenou změnou zemědělského hospodaření v minulém století.
Literatura: Jatiová M. & Šmiták J. (1996) Rozšíření a ochrana orchidejí na Moravě a ve Slezsku. Třebíč, Arca JiMfa
Kubát K., Hrouda L., Chrtek J. jun., Kaplan Z., Kirschner J. & Štěpánek J. (eds) (2002) Klíč ke květeně České republiky. Academia, Praha
Průša D. et al. (2005) Chráněné rostliny České a Slovenské republiky. Computer Press, Brno
Štěpánková J., Chrtek J. jun. & Kaplan Z. (eds.) (2010): Květena České republiky 8. Academia, Praha
http://www.naturabohemica.cz/orchis-militaris/ (1.12.2017)
Autor popisu: Jarmila Kostiuková

KAPLAN, Z.; DANIHELKA, J.; CHRTEK, J.; KIRSCHNER, J.; KUBÁT, K.; ŠTECH, M.; ŠTĚPÁNEK, J.
(eds.) (2019). Klíč ke květeně České republiky. Vydání 2. Praha: Academia. 1168 s. [Aktualizováno dle databáze Pladias (Pladias – databáze české flóry a vegetace, www.pladias.cz) k 1. 6. 2024]