Ekologie a biologie:
Chrobák Bolbelasmus unicornis v našich podmínkách vyhledává sprašové terasy. Osidluje pouze přirozená rostlinná společenstva, to znamená taková místa, která nebyla nikdy zemědělsky využívána. V okolních zemích vyhledává především krasová nebo sprašová území nebo přirozené panonské doubravy.Dospělci aktivují (létají těsně nad zemí) od května do září, za soumraku, popř. v době okolo půlnoci. Vzácněji jsou nalézáni zahrabaní v zemi. Larva žije pravděpodobně na podzemních houbách, přezimuje zřejmě kukla či dospělec.
Celkové rozšíření:
Druh s udávaným centrem rozšíření v Panonské nížině, v Maďarsku, Slovensku, Rumunsku, odkud zasahuje na Moravu a do Rakouska. Znám je i z Moldávie, severní Itálie (Friuli) a Sicílie, Švýcarska, západní Francie (Alsaska) a německého jižního Porýní; z jižního a východního Polska, Běloruska, západní Ukrajiny, Bosny, Slovinska, Chorvatska, Srbska, Makedonie, Bulharska, Albánie, Řecka (Kréta, Rhodos), Kypru, Turecka a Anglie.
Rozšíření v ČR:
V České republice se vyskytuje na jihovýchodní Moravě. Jeho výskyt je znám z 8 lokalit na Moravě, v současné době je ovšem nezvěstný a chybí údaje po roce 2002.
Ohrožení:
Mimo zánik lokalit (zemědělské využití, skládky, skrývky) jsou faktory ohrožení dosud spíše neznámé. Pravděpodobně fatální dopad by mělo zarůstání lokalit keři a stromy, silné zarůstání travou má dosud neprokázaný vliv. Izolovanost populací představuje možné ohrožení z vnitřních příčin.
Péče o druh:
Management představuje odstraňování náletových dřevin a invazních rostlinných druhů. Velmi vhodným doplňkem je udržování a podpora populace králíků, popř. doplněná mozaikovou sečí. Je vhodné omezit zemědělské využívání blízkého okolí lokalit. Nepřípustné je zemědělské či lesnické využití lokalit.
Literatura:
Trnka F.: Natura Bohemica - Příroda České republiky. www.naturabohemica.cz
Hejda R., Farkač J. & Chobot K. [eds.] (2017): Červený seznam ohrožených druhů České republiky. Bezobratlí. – Příroda, Praha, 36: 1–612.