hnilák smrkový

Monotropa hypopitys Linnaeus
Říše:
Plantae
Řád:
Ericales
Čeleď:
Ericaceae
hnilák smrkový
Ochrana
Hodnocení
Všechna pozorování
Moje pozorování
  • cz

  • cz

  • cz

Mapy výskytu

Stáhnout mapu

Stáhnout mapu

Výčet počtu nálezů dle zdroje v Nálezové databázi ochrany přírody

Atlasy a areály rozšíření v ČR

Fytokartografické syntézy ČR 2: Phytocartographical syntheses of the ČR.. Průhonice: Botanický ústav ČSAV
Stáhnout mapu

Grafy

Ekologie a biologie: Roste v jehličnatých a smíšených lesích na kyselých půdách, vyhovují mu stinná stanoviště.
Hnilák smrkový je vytrvalá nezelená bylina, vytvářející bělavé nevětvené lodyhy nesoucí zakrnělé listy a květy ve vrcholovém hroznu. Kořeny hniláků získávají živiny díky propojení s houbovými vlákny (mykorhiza).
Celkové rozšíření: Roste roztroušeně na většině našeho území, hojnější je ve středních a vyšších polohách (např. v moravských Karpatech, na Českomoravské vrchovině, v Pošumaví).
Celkové rozšíření: takřka v celé Evropě, dále pokračuje jižní Sibiří na Dálný východ a hory střední Asie, vyskytuje se i v Severní Americe.
Ohrožení: Jedná se o pozvolna ustupující druh, pokles početnosti nelze jednoznačně určit - pravděpodobně souvisí s intenzifikací lesního hospodaření (např. velkoplošná seč, změna druhové skladby lesních porostů), určitou roli může hrát i změna chemismu půdy vlivem tzv. kyselých dešťů (důsledek znečištění atmosféry).
Literatura: Křísa B. (1990): Monotropaceae Nuttall – In: Hejný S. & Slavík B. (eds): Květena České republiky. 2., Academia, Praha.
Autor popisu: Jana Janáková

KAPLAN, Z.; DANIHELKA, J.; CHRTEK, J.; KIRSCHNER, J.; KUBÁT, K.; ŠTECH, M.; ŠTĚPÁNEK, J. (eds.) (2019). Klíč ke květeně České republiky. Vydání 2. Praha: Academia. 1168 s. [Aktualizováno dle databáze Pladias (Pladias – databáze české flóry a vegetace, www.pladias.cz) k 1. 9. 2022]