měkčilka jednolistá

Malaxis monophyllos (Linnaeus) Sw.
Říše:
Plantae
Řád:
Asparagales
Čeleď:
Orchidaceae
měkčilka jednolistá
Ochrana
Hodnocení
Všechna pozorování
Moje pozorování
  • cz

  • cz

  • cz

Mapy výskytu

Stáhnout mapu

Stáhnout mapu

Výčet počtu nálezů dle zdroje v Nálezové databázi ochrany přírody

Grafy

Ekologie a biologie: Měkčilce jednolisté vyhovují mírně vlhké až mokré, zrašelinělé i slatinné zpravidla lesní louky, olšiny, stinné mechovité lesy a jejich okraje, extenzivní pastviny, převážně ve vyšších polohách, půdy snáší kyselé i zásadité.
Měkčilka jednolistá je drobná vytrvalá bylina, přezimující hlízami. Jako všechny naše orchideje potřebuje i měkčilka pro úspěšné vyklíčení a další vývoj vytvořit symbiózu s určitým druhem hub (tzv. mykorhiza).
Celkové rozšíření: V ČR roste měkčilka vzácně zejména ve vyšších polohách (např. Šumava, Krkonoše, Jeseníky, Beskydy), v čase se její rozšíření výrazně mění, např. ze Šumavy je známa až od pol. 20. stol., v současné době je tato oblast včetně Pošumaví těžištěm výskytu druhu v ČR.
Celkový areál: Evropa (na sever do Skandinávie a sev. Ruska), na východ přes evropskou část Ruska na Kavkaz, dále v Asii přes Sibiř až do jižní Číny a Japonska, v Severní Americe.
Ohrožení: Měkčilka jednolistá je konkurenčně velmi slabá rostlina, citlivě reagující na změny stanovištních podmínek (např. zarůstání, eutrofizace, upuštění od kosení či pastvy). Na některých lokalitách může proto vyžadovat občasné rozvolnění porostu.
Literatura: Bureš J. (2013): Chráněné a ohrožené rostliny Chráněné krajinné oblasti Jeseníky. – Agentura Rubico, Olomouc.
Procházka F. (2010): Malaxis Swartz. – In: Štěpánková J., Chrtek J. jun. & Kaplan Z. [eds]: Květena České republiky. 8., Academia, Praha.
Půbal D. (2013): Malaxis monophyllos (L.) Sw – In: Lepší P., Lepší M., Boublík K., Štech M. & Hans V. (eds): Červená kniha květeny jižní části Čech, Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích.
Autor popisu: Jana Janáková

KAPLAN, Z.; DANIHELKA, J.; CHRTEK, J.; KIRSCHNER, J.; KUBÁT, K.; ŠTECH, M.; ŠTĚPÁNEK, J. (eds.) (2019). Klíč ke květeně České republiky. Vydání 2. Praha: Academia. 1168 s. [Aktualizováno dle databáze Pladias (Pladias – databáze české flóry a vegetace, www.pladias.cz) k 1. 9. 2022]