len tenkolistý

Linum tenuifolium Linnaeus
Říše:
Plantae
Řád:
Malpighiales
Čeleď:
Linaceae
len tenkolistý
Ochrana
Hodnocení
Všechna pozorování
Moje pozorování
  • cz

  • cz

  • cz

Mapy výskytu

Stáhnout mapu

Stáhnout mapu

Výčet počtu nálezů dle zdroje v Nálezové databázi ochrany přírody

Atlasy a areály rozšíření v ČR

Phytocartographical Syntheses of the Czech Republic 3.. Praha: Academia
Stáhnout mapu

Rozšíření xerothermních rostlin na Moravě a ve Slezsku. Geografický ústav ČSAV
Stáhnout mapu

Grafy

Ekologie a biologie: Vytrvalá bylina až polokeř dorůstající výšky 15-40 cm s lodyhami vyrůstajícími ve skupinkách z větveného oddenku, lodyhy jsou v dolní části hustě v horní části řidčeji porostlé úzkými sivozelenými listy, bledavé nafialovělé nebo narůžovělé květy o průměru 2-3 cm uspořádány v řídkých vidlanech. Kvete od června do srpna.

Roste v nejteplejších oblastech na výslunných stráních, skalních stepích na suchých mezích v místech s částečně otevřenou vegetací, na různě hlubokých půdách převážně na opuce, vápenci či vápnité spraši.
Celkové rozšíření: Od střední Francie a středního Německa v celé jižní a jihovýchodní Evropě na východ po Ukrajinu, Kavkaz a Turecko.
Rozšíření v ČR: Opuky Středočeské tabule a Úštěcka a na Moravě ve všech teplých pahorkatinách.
Ohrožení: Druh je ohrožen nedostatkem disturbancí v trávnících, tedy zejména upuštěním od pastvy, a nadměrnou eutrofizací krajiny.
Péče o druh:
Literatura: Hrouda L. (1997): Linum tenuifolium L. – len tenkolistý, 176–177 pp. – In: Slavík B., Chrtek J. jun. & Tomšovic P. (eds) (1997), Květena České republiky 5. – Academia Praha.
Autor popisu: Jan David Reitschläger

KAPLAN, Z.; DANIHELKA, J.; CHRTEK, J.; KIRSCHNER, J.; KUBÁT, K.; ŠTECH, M.; ŠTĚPÁNEK, J.
(eds.) (2019). Klíč ke květeně České republiky. Vydání 2. Praha: Academia. 1168 s. [Aktualizováno dle databáze Pladias (Pladias – databáze české flóry a vegetace, www.pladias.cz) k 1. 2. 2025]