puštička pouzdernatá

Lindernia procumbens (Krock.) Borbás
Říše:
Plantae
Řád:
Lamiales
Čeleď:
Scrophulariaceae
puštička pouzdernatá
Ochrana
Hodnocení
Všechna pozorování
Moje pozorování
  • cz

  • cz

  • cz

Mapy výskytu

Stáhnout mapu

Stáhnout mapu

Výčet počtu nálezů dle zdroje v Nálezové databázi ochrany přírody

Atlasy a areály rozšíření v ČR

Hodnotící zprávy o stavu druhů z hlediska ochrany (2007); Hodnotící zprávy o stavu druhů z hlediska ochrany (2013). (elektronický zdroj, výsledky sledování stavu druhů dle čl. 11 Směrnice o stanovištích). AOPK ČR
Stáhnout mapu

Phytocartographical syntheses of the Czech Republic 4.. Praha: Institute of Botany AS CR, Academia
Stáhnout mapu

Hodnotící zprávy o stavu druhů z hlediska ochrany (2007). (elektronický zdroj, výsledky sledování stavu druhů dle čl. 11 Směrnice o stanovištích). AOPK ČR
Stáhnout mapu

Grafy

Hodnocení stavu z hlediska ochrany

Ekologie a biologie: Roste na bahnitých nebo písčitých dnech vodních nádrží, které jsou díky způsobu využívání pravidelně obnažované (plůdkové rybníky nebo sádky). Dále se objevuje na obnažovaných dnech a říčních náplavech přirozených mokřadů soutoku Dyje a Moravy. Na těchto biotopech má nepravidelný výskyt v obdobích déle trvajícího sucha, kdy je snížena hladina vody. Velmi vzácně roste na občasně zaplavovaných polích a jediný výskyt má na uměle vytvořeném stanovišti - obnažené půdě nově vytvořeného mokřadu na Třeboňsku. Pušticka je jednoletý druh kvetoucí od června až do září. Rozmnožuje se drobnými semeny, která dozrávají ve dvoupouzdrých tobolkách. Šíří se vodou.
Celkové rozšíření: Puštička má euroasijský areál, roste v západní, střední, jižní a jihovýchodní Evropě, na sever zasahuje do severního Německa, na východ až do středního Povolží. V Asii je rozšířena od západní Sibiře přes Altaj až do Ochotské oblasti. Ve střední Evropě se vzácně vyskytuje ve všech našich sousedních státech a ve Švýcarsku.
Rozšíření v ČR: Puštička byla v Česku vždy vzácná, těžiště rozšíření má v Třeboňské pánvi, kde byla také v r. 2004 nalezena nová lokalita, vzniklá na obnažené půdě po managementovém zásahu v PR Novořecké močály. Dále roste v Budějovické pánvi a na Soutoku Moravy a Dyje, nově i na Znojemsku. V minulosti byla nalezena na několika lokalitách v Polabí, Podyjí, Pomoraví a vzácně i jinde.
Ohrožení: Většina lokalit má přechodný charakter, neboť k pravidelnému výskytu potřebuje puštička obnažený bahenní substrát, bez konkurence dalších druhů. Biotopy tohoto typu jsou u nás již velmi vzácné. V minulosti zřejmě tato stanoviště doprovázela břehy neregulovaných řek. Na rybničních biotopech a na sádkách se puchýřka může objevovat jen tehdy, pokud dochází k pravidelnému snižování hladiny vody, což se ne vždy podaří zajistit.
Péče o druh: Na přírodních stanovištích druh nevyžaduje žádnou péči, na sádkách a rybnících je třeba zajistit pravidelné obnažování dna, nejlépe v jarním období. Na mokřadu v Novořeckým močálech bude zřejmě zapotřebí periodicky opakovat zásah, který by odstranil konkurenční druhy a obnažoval vlhkou půdu.
Autor popisu: Dana Turoňová, Zita Červenková

KAPLAN, Z.; DANIHELKA, J.; CHRTEK, J.; KIRSCHNER, J.; KUBÁT, K.; ŠTECH, M.; ŠTĚPÁNEK, J. (eds.) (2019). Klíč ke květeně České republiky. Vydání 2. Praha: Academia. 1168 s. [Aktualizováno dle databáze Pladias (Pladias – databáze české flóry a vegetace, www.pladias.cz) k 1. 9. 2022]