lilie cibulkonosná

Lilium bulbiferum Linnaeus
Říše:
Plantae
Řád:
Liliales
Čeleď:
Liliaceae
lilie cibulkonosná
Ochrana
Hodnocení
Všechna pozorování
Moje pozorování
  • cz

  • cz

  • cz

Mapy výskytu

Stáhnout mapu

Stáhnout mapu

Výčet počtu nálezů dle zdroje v Nálezové databázi ochrany přírody

Grafy

Ekologie a biologie: Lilie cibulkonosná je nápadná 30 až 120 cm vysoká cibulovina s největšími květy v naší přírodě. Přesto u nás pravděpodobně nemá opylovače a často najdeme jen sterilní jedince - na lokalitách se množí vegetativně pomocí hojných pacibulek. Dobře se jí daří na místech s nezapojeným drnem.
Najdeme ji (od pahorkatin po horský stupeň) na loukách, na výslunných křovinatých stráních, v lesních světlinách a při okrajích lesů nebo v nivách. V minulosti rostla také na polích a úhorech.
Celkové rozšíření: Tento druh roste v ČR vzácně až roztroušeně v podhůří a nižších polohách hor (v Krušných horách, v Podkrkonoší, v Krkonoších, v Orlických horách, v Jeseníkách, na Šumavě aj.) a v Bílých Karpatech i v termofytiku.
Celosvětově roste v pohořích střední a jižní Evropy.
Ohrožení: Druh je ohrožen zejména intenzivním zemědělským hospodařením nebo naopak ponecháním luk ladem a zarůstáním dřevinami/případně zalesňováním, ale také vykopáváním do zahrádek a trháním do kytic.
Literatura: Bureš L. (2013) Chráněné a ohrožené rostliny CHKO Jeseníky. - Rubico, Olomouc.
Průša D., Eliáš P. jun., Dítě D. et al. (2005) Chráněné rostliny České a Slovenské republiky. - Computer Press, Brno.
Štěpánková J., Chrtek J. jun., Kaplan Z. (eds) (2010) Květena České republiky 8. - Academia, Praha.
Autor popisu: Zuzana Mruzíková

KAPLAN, Z.; DANIHELKA, J.; CHRTEK, J.; KIRSCHNER, J.; KUBÁT, K.; ŠTECH, M.; ŠTĚPÁNEK, J. (eds.) (2019). Klíč ke květeně České republiky. Vydání 2. Praha: Academia. 1168 s. [Aktualizováno dle databáze Pladias (Pladias – databáze české flóry a vegetace, www.pladias.cz) k 1. 9. 2022]