bledule letní

Leucojum aestivum Linnaeus
Říše:
Plantae
Řád:
Asparagales
Čeleď:
Amaryllidaceae
bledule letní
Ochrana
Hodnocení
Všechna pozorování
Moje pozorování
  • cz

  • cz

  • cz

Mapy výskytu

Stáhnout mapu

Stáhnout mapu

Výčet počtu nálezů dle zdroje v Nálezové databázi ochrany přírody

Grafy

Ekologie a biologie: Obvyklým biotopem jsou vlhká, periodicky zaplavovaná stanoviště jako lužní lesy, nivní louky a mokřiny.
Jde o vytrvalou bylinu vysokou 30 až 70 cm se stvolem a listy přibližně stejné výšky a chudým květenstvím, přezimující ve vejčitých cibulích a tvořící často souvislé porosty. Množí se vegetativně dělením cibulek.
Celkové rozšíření: Přirozený výskyt v České republice se nachází na jižní Moravě v Dyjsko-svrateckém úvalu v nivách Dyje, Moravy, Svratky a Jihlavy, izolovaně také na střední Moravě v povodí Bečvy.
Celkový areál se rozkládá v západní a střední Evropě od Francie po západ Ukrajiny. Na jih pak v Itálii a na Balkáně. Dále na východ se vyskytuje na úpatí Kavkazu, izolovaně pak v Íránu.
Ohrožení: Druh je ohrožen zejména přeměnou přirozené či přírodě blízké skladby lesních porostů na monokultury určené k produkci dřeva, případně narušováním půdního horizontu během přípravy půdy k zalesnění. V průběhu pěstební péče na nově zalesněných pasekách je ohrožen aplikací herbicidů proti buřeni.
Zejména v minulosti řada lokalit zanikla při úpravách vodních toků a v důsledku odvodnění.
Literatura: Štěpánková J., Chrtek J. jun. & Kaplan Z. (eds.) (2010): Květena České republiky 8. Academia, Praha
http://botany.cz/cs/lecojum-aestivum/ (17.12. 2017)
Autor popisu: Petr Slavík

KAPLAN, Z.; DANIHELKA, J.; CHRTEK, J.; KIRSCHNER, J.; KUBÁT, K.; ŠTECH, M.; ŠTĚPÁNEK, J. (eds.) (2019). Klíč ke květeně České republiky. Vydání 2. Praha: Academia. 1168 s. [Aktualizováno dle databáze Pladias (Pladias – databáze české flóry a vegetace, www.pladias.cz) k 1. 9. 2022]