šídlatka ostnovýtrusá

Isoëtes echinospora Durieu
Říše:
Plantae
Řád:
Isoëtales
Čeleď:
Isoëtaceae
šídlatka ostnovýtrusá
Ochrana
Hodnocení
Všechna pozorování
Moje pozorování
  • cz

  • cz

  • cz

Mapy výskytu

Stáhnout mapu

Stáhnout mapu

Výčet počtu nálezů dle zdroje v Nálezové databázi ochrany přírody

Atlasy a areály rozšíření v ČR

Fytokartografické syntézy ČSR 1: Phytocartographical syntheses of the ČSR.. Průhonice: Botanický ústav ČSAV
Stáhnout mapu

Grafy

Ekologie a biologie: Šídlatka ostnovýtrusá roste v mělkých živinami chudých chladných vodách, s písčitým dnem pokrytým jen slabou vrstvou bahna. Jediná lokalita v ČR představuje pozoruhodný pozůstatek (relikt) z období po konci poslední doby ledové.
Šídlatka ostnovýtrusá je vytrvalá vodní bylina, ukotvená ve dně hlízovitě zkráceným dvoulaločným stonkem, porostlým na spodní části kořeny.
Celkové rozšíření: V ČR roste šídlatka ostnovýtrusá na jediném nalezišti v Plešném jezeře na Šumavě. Roste zde na jižním okraji svého areálu, který zahrnuje arktický až mírný pás Eurasie, s oceanickou tendencí rozšíření. Hlavní oblast výskytu zaujímá severní až severozápadní Evropu, na východ sahá přes Ural až po jižní Sibiř. Blízce příbuzné taxony jsou známy z Dálného východu a Severní Ameriky.
Ohrožení: Dlouhodobě je šídlatka ostnovýtrusá v Plešném jezeře ohrožována imisemi (zvýšená kyselost vody a další změny jejího chemismu omezují regenerační schopnost druhu), hrozbu představuje i kolísání vodní hladiny při případném porušení propustnosti hráze jezera. V minulosti došlo k poškození populace šídlatek při natáčení filmových scén ve vodách Plešného jezera, v současné době porosty v Plešném jezeře decimují pasoucí se divoké kachny.
Literatura: Čtvrtlíková M. (2016) Šídlatky na dně šumavských jezer. – Živa 64 (4) : 165–167.
Ekrt L. (2013): Isoëtes echinospora Durieu – In: Lepší P., Lepší M., Boublík K., Štech M. & Hans V. (eds): Červená kniha květeny jižní části Čech, Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích.
Procházka F. & Husák Š. (1999): Isoëtes echinospora Durieu – In: Čeřovský J., Feráková V., Holub J., Maglocký Š. & Procházka F. (eds): Červená kniha ohrožených a vzácných druhů rostlin a živočichů ČR a SR. Vol. 5. Vyšší rostliny, Príroda, Bratislava.
Tomšovic P. (1988): Isoëtaceae Reichenb. – In: Hejný S. & Slavík B. (eds), (1988): Květena České socialistické republiky. 1., Academia, Praha.
Autor popisu: Jana Janáková

KAPLAN, Z.; DANIHELKA, J.; CHRTEK, J.; KIRSCHNER, J.; KUBÁT, K.; ŠTECH, M.; ŠTĚPÁNEK, J. (eds.) (2019). Klíč ke květeně České republiky. Vydání 2. Praha: Academia. 1168 s. [Aktualizováno dle databáze Pladias (Pladias – databáze české flóry a vegetace, www.pladias.cz) k 1. 9. 2022]