Bidessus grossepunctatus

Vorbringer, 1907
Říše:
Animalia
Řád:
Coleoptera
Čeleď:
Dytiscidae
Ochrana
Hodnocení
Všechna pozorování
Moje pozorování
  • cz

  • cz

  • cz

Mapy výskytu

Stáhnout mapu

Stáhnout mapu

Výčet počtu nálezů dle zdroje v Nálezové databázi ochrany přírody

Grafy

Ekologie a biologie: Vyskytuje se prakticky výhradně na rašelinných stanovištích. Zde se žije především při okrajích vodních ploch, kde obývá zvodnělé porosty mechů. Dospělci i larvy jsou vázáni na vodní prostředí. Dospělci mají hydrodynamické tělo a aktivně plavou, i když většinu času tráví v substrátu. Dospělí brouci dýchají vzdušný kyslík, který skladují v prostoru mezi zadečkem a krovkami. Zásobu vzduchu musí brouci čas od času obnovit a za tím účelem vyplouvají k hladině. Dospělci jsou, stejně jako larvy draví. Larvy mají dutá kusadla, pomocí kterých vysávají svou kořist, mají tedy mimotělní trávení. Vývoj je univoltinní tj. trvá jeden rok. Dospělci přezimují ve vodě a na jaře kladou vajíčka. Larvy začínají svůj vývoj na jaře, kuklení probíhá mimo vodu ve vlhkém substrátu v kukelní komůrce.
Celkové rozšíření: Druh střední a severní Evropy, známý od Francie a Itálie přes střední Evropu do Skandinávie a západního Ruska.
Rozšíření v ČR: V Čechách se vyskytuje na více lokalitách v CHKO Třeboňsko a poblíž Českých Budějovic na bývalém vojenském cvičišti. Dále na jedné lokalitě v severních (NPR Břehyně-Pecopala) a východních Čechách (PR Žernov). Na Moravě znám z rybníka Babín ve Žďárských vrších.
Ohrožení: Ohrožení druhu spočívá především v likvidaci a poškozování rašelinných mokřadů (odvodňování, eutrofizace).
Péče o druh: Péče spočívá v ochraně, případně revitalizaci, rašelinných biotopů. Většina lokalit, kde se tento brouk vyskytuje, je chráněna.
Literatura: BALKE M. 2005: Dytiscidae Leach, 1915 pp. 90-116. In: BEUTEL R. G. & LESCHEN R. A. B. (eds.): Handbook of zoology. A natural history of the phyla of the animal kingdom. Volume IV. Arthropoda: Insecta. Part 38. Coleoptera, Beetles. Volume 1: Morphology and systematics (Archostemata, Adephaga, Myxophaga, Polyphaga partim.). Walter de Gruyter, Berlin, New York, xi + 567 pp
BOUKAL M. 2010: Zhodnocení usměrněné spontánní obnovy z hlediska vodních brouků na několika vybraných jihočeských pískovnách, doplněné poznámkami k jejich dalšímu managementu. Elateridarium 4: 78–93
BOUKAL. S., BOUKAL M., FIKÁČEK M., HÁJEK J., KLEČKA J., SKALICKÝ S., ŠŤASTNÝ J. & TRÁVNÍČEK D. 2007: Katalog vodních brouků České republiky (Coleoptera: Sphaeriusidae, Gyrinidae, Haliplidae, Noteridae, Paelobiidae, Dytiscidae, Hydrochidae, Helophoridae, Spercheidae, Hydrophilidae, Georissidae, Hydraenidae, Scirtidae, Psephenidae, Elmidae, Dryopidae, Limnichidae, Heteroceridae). Klapalekiana, 43 (Supplementum): 289 pp.
FOSTER G. N. 2010: A review of the scarce and threatened Coleoptera of Great Britain Part (3): Water beetles of Great Britain. Species status 1. Joint Nature Conservation Committee, Peterborough 143 pp.
HESS M., SPITZENBERG D., BELLSTEDT R., HECKES U., HENDRICH L. & SONDERMANN W. 1999: Artenbestand und Gefährdungssituation der Wasserkäfer Deutschlands. Coleoptera: Hydradephaga, Hydrophiloidea part., Dryopoidea part., Microsporidae, Hydraenidae, Scirtidae. Naturschutz und Landschaftsplanung 31 (7): 197-211.
KOLÁŘ V., 2017 Výskyt potápníka Bidessus grossepunctatus (Vorbringer, 1907) v jižních Čechách. Elateridarium 11, 114-116.
NILSSON A. N. & HOLMEN M. 1995 The aquatic Adephaga (Coleoptera) of Fennoscandia and Denmark. II. Dytiscidae. Fauna Entomologica Scandinavica 32, 192 pp.
TRÁVNÍČEK D., HÁJEK J. & FIKÁČEK M. 2005: Vodní brouci rybníků v CHKO Žďárské vrchy (Coleoptera: Gyrinidae, Haliplidae, Noteridae, Dytiscidae, Helophoridae, Hydrochidae, Spercheidae, Hydrophilidae, Hydraenidae). Acta Rerum Naturalium (Jihlava), 1: 117-125.
Autor popisu: Michal Straka

Hájek J. 2009. Coleoptera: Dytiscidae. Icones Insectorum Europae Centralis 11: 32 pp.