vranec jedlový

Huperzia selago (Linnaeus) Schrank & Mart.
Říše:
Plantae
Řád:
Lycopodiales
Čeleď:
Lycopodiaceae
vranec jedlový
Ochrana
Hodnocení
Všechna pozorování
Moje pozorování
  • cz

  • cz

  • cz

Mapy výskytu

Stáhnout mapu

Stáhnout mapu

Výčet počtu nálezů dle zdroje v Nálezové databázi ochrany přírody

Atlasy a areály rozšíření v ČR

Fytokartografické syntézy ČSR 1: Phytocartographical syntheses of the ČSR.. Průhonice: Botanický ústav ČSAV
Stáhnout mapu

Grafy

Ekologie a biologie: Stanovištěm vrance jedlového jsou vlhké humózní lesy přirozené dřevinné skladby ve vyšších polohách, zpevněné okraje sutí či subalpínské louky. Vyskytuje se na kyselých, humózních, živinami chudých, písčitých nebo kamenitých půdách.

Jedná se o trsnatou, vytrvalou bylinu s přímými lodyhami 5 až 30 cm vysokými, odspodu větvenými. Listy má čárkovitě kopinaté, uspořádané do 8 řad, v horní části lodyhy se v paždí listů vytvářejí výtrusnice.
Celkové rozšíření: Vranec jedlový se vyskytuje souvisle v arktickém až boreálním pásu severní Evropy, Asie a Ameriky, v jižnějších oblastech pouze v horských oblastech či v nižších polohách (zejména inverzní vlhké a stinné rokle či chladné sutě).
Rozšíření v ČR: V ČR roste převážně v příhraničních horách – Sudety, Šumava, Beskydy, v nižších polohách v inverzních údolích a pískovcových skalních městech.
Ohrožení: Vranec jedlový je ohrožen potenciální přeměnou horských biotopů, ať již lesních komplexů nebo subalpinských luk. Jeho populace jsou maloplošné a mohou být ohrožovány nešetrným lesním hospodařením, zejména převodem přirozených lesů na smrkové monokultury, holosečným způsobem těžby či odvodňováním lesních komplexů. Druh může být ohrožen eutrofizací a následnou expanzí trav či konkurenčně zdatnějších bylin.
Literatura: Bureš J. (2013): Chráněné a ohrožené rostliny Chráněné krajinné oblasti Jeseníky. – Agentura Rubico, Olomouc.
Kubát K. (1997): Huperziaceae. – In: Hejný S. & Slavík B. (eds), Květena České republiky 1: 190–192, Academia, Praha.
http://botany.cz/cs/huperzia-selago/ (29.10.2020)
http://www.naturabohemica.cz/huperzia-selago/ (29.10.2020)
Autor popisu: Petr Vít

KAPLAN, Z.; DANIHELKA, J.; CHRTEK, J.; KIRSCHNER, J.; KUBÁT, K.; ŠTECH, M.; ŠTĚPÁNEK, J. (eds.) (2019). Klíč ke květeně České republiky. Vydání 2. Praha: Academia. 1168 s. [Aktualizováno dle databáze Pladias (Pladias – databáze české flóry a vegetace, www.pladias.cz) k 1. 9. 2022]