lopuštík skloněný

Hackelia deflexa (Wahlenb.) Opiz
Říše:
Plantae
Řád:
Boraginales
Čeleď:
Boraginaceae
lopuštík skloněný
Ochrana
Hodnocení
Všechna pozorování
Moje pozorování
  • cz

  • cz

  • cz

Mapy výskytu

Stáhnout mapu

Stáhnout mapu

Výčet počtu nálezů dle zdroje v Nálezové databázi ochrany přírody

Atlasy a areály rozšíření v ČR

Phytocartographical syntheses of the Czech Republic 4.. Praha: Institute of Botany AS CR, Academia
Stáhnout mapu

Grafy

Ekologie a biologie: Jednoletá nebo ozimá bylina vysoká 20–60 cm. Lodyha je přímá nebo vystoupavá, měkce chlupatá, listnatá, větvená. Kvete od června do srpna.
Roste na zastíněných okrajích sutí, na vlhkých stinných skalách a skalních převisech, většinou v listnatých lesích, často též v okolí hradních zřícenin nebo u portálů jeskyní, případně na písčitých březích řek. Obvykle se vyskytuje na zásaditých podkladech, snáší vyšší obsah dusíku v půdě, díky tomu se může vyskytovat na místech mírně ruderalizovaných. Na méně obvyklých stanovištích s oblibou vytváří nápadné ekomorfózy. Jako jednoletý druh se v některých letech vůbec nemusí objevit, v příznivých letech se naopak může objevovat ve velkém počtu.
Celkové rozšíření: Celkové rozšíření: Vyskytuje se značně nesouvisle na rozsáhlém území v pásu od Evropy až na Dálný východ, ve varietě Hackelia deflexa var. americana roste též v Severní Americe. Ve střední a jihozápadní Evropě roste především v horách, tj. v Alpách, Pyrenejích a Karpatech, dále se objevuje ve Skandinávii a východní Evropě, odkud pokračuje přes Sibiř na Altaj, do Mongolska a na Dálný východ.
Rozšíření v ČR: U nás roste spíše vzácně, především ve středních polohách, v Čechách býval častější v Českém středohoří, dále byl nalezen v okolí Karlových Varů, u Rejštejna nebo v západním Podkrkonoší. Na Moravě se vyskytuje především v pásu od Znojma přes Moravské podhůří Vysočiny, Moravský kras, Bouzovskou pahorkatinu až do Hrubého Jeseníku. Ojediněle i jinde.
Ohrožení: Omezení na zásaditý substrát, destrukce lokalit náhlou změnou lesnického hospodaření, zarůstání náletem dřevin a silné zastínění. Populace jsou většinou stabilní, lokálně počty v letech kolísají vlivem jednoletosti a různých podmínek v různých letech.
Literatura: http://botany.cz/cs/hackelia-deflexa/ (10. 12. 2017)
Autor popisu: Zdeněk Musil

KAPLAN, Z.; DANIHELKA, J.; CHRTEK, J.; KIRSCHNER, J.; KUBÁT, K.; ŠTECH, M.; ŠTĚPÁNEK, J.
(eds.) (2019). Klíč ke květeně České republiky. Vydání 2. Praha: Academia. 1168 s. [Aktualizováno dle databáze Pladias (Pladias – databáze české flóry a vegetace, www.pladias.cz) k 1. 6. 2024]