pětiprstka žežulník

Gymnadenia conopsea (Linnaeus) R. Br.
Říše:
Plantae
Řád:
Asparagales
Čeleď:
Orchidaceae
pětiprstka žežulník
Ochrana
Hodnocení
Všechna pozorování
Moje pozorování
  • cz

  • cz

  • cz

Mapy výskytu

Stáhnout mapu

Stáhnout mapu

Výčet počtu nálezů dle zdroje v Nálezové databázi ochrany přírody

Grafy

Lokality, ve kterých je druh předmětem ochrany

Ekologie a biologie: Pětiprstka žežulník roste na suchých i vlhkých loukách, pastvinách, keřovitých stráních, ale také při okrajích cest a světlých lesích. Jedná se o vytrvalou rostlinu s růžovými až nachovými květy s trojlaločným pyskem.
Celkové rozšíření: V České republice roste roztroušeně až vzácně, zejména v podhorských a horských oblastech (Bílé Karpaty, Beskydy, Jeseníky, Žďárské vrchy, Orlické hory, Krkonoše, Jizerské hory, Šumava).
V Evropě je rozšířený od Britských ostrovů a Skandinávie až do Středozemí, na východ přes Kavkaz a Sibiř až po jihovýchodní Čínu a Japonsko.
Ohrožení: Pětiprstka žežulník patřila v minulosti k poměrně hojným druhům. Vyhynula však na řadě míst. Ohrožení představují především změny biotopů nebo jejich destrukce v důsledku změn obhospodařování luk, a to zejména nekosením luk nebo naopak jejich příliš intenzivním využíváním spojeným s hnojením nebo rozoráváním.
Literatura: Chrtek J., Kaplan Z., Štěpánková J. (eds.) (2011): Květena České republiky 8. Academia, Praha
Průša D. (2005): Orchideje České republiky. Computer Press, Brno
Autor popisu: Markéta Kašparová

KAPLAN, Z.; DANIHELKA, J.; CHRTEK, J.; KIRSCHNER, J.; KUBÁT, K.; ŠTECH, M.; ŠTĚPÁNEK, J.
(eds.) (2019). Klíč ke květeně České republiky. Vydání 2. Praha: Academia. 1168 s. [Aktualizováno dle databáze Pladias (Pladias – databáze české flóry a vegetace, www.pladias.cz) k 1. 6. 2024]