hořec brvitý

Gentianopsis ciliata (Linnaeus) Ma
Říše:
Plantae
Řád:
Gentianales
Čeleď:
Gentianaceae
hořec brvitý
Ochrana
Hodnocení
Všechna pozorování
Moje pozorování
  • cz

  • cz

  • cz

Mapy výskytu

Stáhnout mapu

Stáhnout mapu

Výčet počtu nálezů dle zdroje v Nálezové databázi ochrany přírody

Atlasy a areály rozšíření v ČR

Phytocartographical syntheses of the Czech Republic 4.. Praha: Institute of Botany AS CR, Academia
Stáhnout mapu

Rozšíření xerothermních rostlin na Moravě a ve Slezsku. Geografický ústav ČSAV
Stáhnout mapu

Grafy

Ekologie a biologie: Dvouletá až krátce vytrvalá dvouděložná bylina, až 30 cm vysoká, s přímou a většinou nevětvenou lodyhou. Vykvétá od července do října. Plodem je tobolka.
Roste na suchých i mírně vlhkých trávnících, v lemech křovin a ve světlých lesích, většinou na vápníkem bohatých půdách, obvykle ve stupni pahorkatin, v horách jen zřídka.
Celkové rozšíření: Celkové rozšíření: Druh střední a jižní Evropy, vyskytuje se v oblasti od Pyrenejského poloostrova přes střední Evropu a Balkán až po jižní Ukrajinu.
Rozšíření v ČR: U nás je jeho výskyt už jen roztroušený, především se objevuje v Českém a Moravském krasu, Českém středohoří, Bílých Karpatech aj.
Ohrožení: Zarůstání stanovišť náletem, hromadění stařiny, živin a posečené hmoty, destrukce lokalit, upouštění od pastvy, seče a vyhrabávání hmoty a další vhodné péče o lokality. Nízká konkurenceschopnost druhu. Populace jsou v celkovém měřítku na ústupu, ale s návratem vhodné péče se vrací, lokálně výskyty vzhledem ke krátkověkosti pulsují.
Literatura: http://botany.cz/cs/gentianopsis-ciliata/ (10. 12. 2017)
Autor popisu: Zdeněk Musil

KAPLAN, Z.; DANIHELKA, J.; CHRTEK, J.; KIRSCHNER, J.; KUBÁT, K.; ŠTECH, M.; ŠTĚPÁNEK, J. (eds.) (2019). Klíč ke květeně České republiky. Vydání 2. Praha: Academia. 1168 s. [Aktualizováno dle databáze Pladias (Pladias – databáze české flóry a vegetace, www.pladias.cz) k 1. 9. 2022]