přeslička různobarvá

Equisetum variegatum Schleicher
Říše:
Plantae
Řád:
Equisetales
Čeleď:
Equisetaceae
přeslička různobarvá
Ochrana
Hodnocení
Všechna pozorování
Moje pozorování
  • cz

  • cz

  • cz

Mapy výskytu

Stáhnout mapu

Stáhnout mapu

Výčet počtu nálezů dle zdroje v Nálezové databázi ochrany přírody

Atlasy a areály rozšíření v ČR

Fytokartografické syntézy ČSR 1: Phytocartographical syntheses of the ČSR.. Průhonice: Botanický ústav ČSAV
Stáhnout mapu

Grafy

Ekologie a biologie: Přeslička různobarvá roste na slatinných loukách, prameništích, vlhkých písčinách a v příkopech, uplatňuje se též jako pionýrská rostlina při osidlování štěrkových nebo písčitých říčních náplavů. V poslední době se objevuje zejména na druhotných stanovištích – v lomech, štěrkovnách, pískovnách nebo hlinících a v odkalištích. Roste na mírně vlhkých až vlhkých humózních půdách s bazickou až neutrální reakcí, dává přednost vápnitým podkladům.
Světlomilný druh vysoký 5 až 40 cm, který je schopen osidlovat nová vhodná stanoviště díky přenosu spor na relativně velké vzdálenosti.
Celkové rozšíření: Celkový areál druhu zahrnuje severní a střední Evropu, Velkou Británii, na jihu sahá po Alpy, jižní Karpaty, izolovaně se vyskytuje v Pyrenejích, na Kavkaze, na severní Sibiři, Altaji, v severním Mongolsku, Japonsku, v Severní Americe od Grónska po Colorado v USA.
Přeslička různobarvá v minulosti rostla převážně v teplejších oblastech středních a východních Čech (hlavně Polabí), v okolí Brna, na Hané; jinak jen na Ostravsku a Podbeskydsku. Dříve se vyskytovala roztroušeně, dnes se objevuje již jen velmi vzácně především na antropicky podmíněných stanovištích v opuštěných či aktivních lomech, štěrkovnách, hlinících a podobných provozech, kde vznikají vhodné vlhké minerální substráty.
Ohrožení: Přesličku různobarvou ohrožují změny krajiny způsobované člověkem, jejichž důsledkem je nedostatek přirozených otevřených stanovišť s vhodnými podmínkami prostředí – tj. zejména s vlhkými minerálně silnými půdami. Jde o dlouhodobé změny, jako je eutrofizace niv v důsledku ukládání povodňových hlín, úbytek narušovaných vlhkých štěrkopískových substrátů v důsledku regulace řek a také změny vodního režimu lokalit.
Ohrožení představují také sukcesní změny – heliofilní druh ustupuje v důsledku rozvoje konkurenčně zdatnějších rostlin, zejména pokud se ocitne v zástinu dřevin. Přesličku různobarvou ohrožuje též přímá likvidace biotopů – a to jak přirozených (slatiniště), tak i sekundárních (stavební práce na pískovnách a lomech, nevhodná rekultivace).
Literatura: Hejný S. & Slavík B. (eds) (1988) Květena České socialistické republiky. Vol. 1. Academia, Praha
Kubát K., Hrouda L., Chrtek J. jun., Kaplan Z., Kirschner J. & Štěpánek J. (eds) (2002) Klíč ke květeně České republiky. Academia, Praha
Vrbický J. (2017) Regionální akční plán pro přesličku různobarvou (Equisetum variegatum) na Olomoucku
Autor popisu: Jarmila Kostiuková

KAPLAN, Z.; DANIHELKA, J.; CHRTEK, J.; KIRSCHNER, J.; KUBÁT, K.; ŠTECH, M.; ŠTĚPÁNEK, J. (eds.) (2019). Klíč ke květeně České republiky. Vydání 2. Praha: Academia. 1168 s. [Aktualizováno dle databáze Pladias (Pladias – databáze české flóry a vegetace, www.pladias.cz) k 1. 9. 2022]