rosnatka anglická

Drosera anglica Huds.
Říše:
Plantae
Řád:
Caryophyllales
Čeleď:
Droseraceae
rosnatka anglická
Ochrana
Hodnocení
Všechna pozorování
Moje pozorování
  • cz

  • cz

  • cz

Mapy výskytu

Stáhnout mapu

Stáhnout mapu

Výčet počtu nálezů dle zdroje v Nálezové databázi ochrany přírody

Atlasy a areály rozšíření v ČR

Phytocartographical Syntheses of the Czech Republic 3.. Praha: Academia
Stáhnout mapu

Grafy

Ekologie a biologie: Rosnatka anglická roste v trvale zamokřených nezapojených ploškách v kyselých až neutrálních přechodových rašeliništích a vrchovištích, kde vyhledává místa s obnaženým substrátem při okrajích tůněk a pramenišť.
Je to drobná vytrvalá bylina přezimující v pupenech ve středu listové růžice, patří mezi masožravé rostliny se silně omezenou konkurenční schopností.
Celkové rozšíření: Nejvíce lokalit se v minulosti nacházelo v Třeboňské pánvi a přilehlé části Českomoravské vrchoviny, do současnosti se však dochovaly jen ojedinělé populace. Dále rosnatka anglická roste vzácně v jihozápadních Krušných horách a v centrální Šumavě. Ojedinělá naleziště existovala i v dalších našich sudetských pohořích, zanikla i lokalita u Mělnické Vrutice. Vysazena roste např. na Českolipsku.
Celkový areál rosnatky anglické zahrnuje sever Severní Ameriky, severní polovinu Evropy a Alpy, přes Sibiř zasahuje severní částí Asie až do severního Japonska.
Ohrožení: Rosnatka anglická citlivě reaguje na změny prostředí a mizí při vysychání, zarůstání nebo změně chemismu půdy. Řada lokalit při zrašelinělých okrajích vodních nádrží zanikla v souvislosti s intenzifikací rybničního hospodaření.
Literatura: Čeřovský J. & Albrecht J. (1999): Drosera anglica – In: Čeřovský J., Feráková V., Holub J., Maglocký Š. & Procházka F. (eds): Červená kniha ohrožených a vzácných druhů rostlin a živočichů ČR a SR. Vol. 5. Vyšší rostliny, Príroda, Bratislava.
Kaplan Z., Danihelka J., Koutecký P., Šumberová K., Ekrt L., Grulich V., Řepka R., Hroudová Z., Štěpánková J., Dvořák V., Dančák M., Dřevojan P. & Wild J. (2017): Distributions of vascular plants in the Czech Republic. Part 4. - Preslia 89: 115-201.
Autor popisu: Jana Janáková

KAPLAN, Z.; DANIHELKA, J.; CHRTEK, J.; KIRSCHNER, J.; KUBÁT, K.; ŠTECH, M.; ŠTĚPÁNEK, J. (eds.) (2019). Klíč ke květeně České republiky. Vydání 2. Praha: Academia. 1168 s. [Aktualizováno dle databáze Pladias (Pladias – databáze české flóry a vegetace, www.pladias.cz) k 1. 9. 2022]