škarda měkká pravá

Crepis mollis subsp. mollis Linnaeus
Říše:
Plantae
Řád:
Asterales
Čeleď:
Asteraceae
škarda měkká pravá
Ochrana
Hodnocení
Všechna pozorování
Moje pozorování
  • cz

  • cz

  • cz

Mapy výskytu

Stáhnout mapu

Stáhnout mapu

Výčet počtu nálezů dle zdroje v Nálezové databázi ochrany přírody

Grafy

Ekologie a biologie: Škarda měkká pravá je druhem subalpinských trávníků, květnatých vysokostébelných niv a ledovcových karů. Vyhovují jí středně mělké až hluboké humózní půdy, které jsou dostatečně zásobené živinami a prosakující vodou.
Vytrvalá bylina s olistěnou lodyhou, střední lodyžní listy jsou na líci hustě štětinatě chlupaté, celokrajné nebo jemně oddáleně zubaté a 2 až 6 x delší než široké (na rozdíl od poddruhu škarda měkká čertkusolistá, která je mnohem běžnější, roste v nižších polohách a střední lodyžní listy má na líci lysé nebo jen řídce měkce chlupaté, výrazně zubaté a 5 až 10 x delší než široké).
Celkové rozšíření: Přesné celkové rozšíření tohoto poddruhu není známo, s jistotou se vyskytuje v Juře, Alpách, Sudetských pohořích, v Karpatech a Dinárských Alpách.
V České republice je výskyt vázán pouze na subalpinský stupeň Krkonoš a Hrubého Jeseníku. V Krkonoších je známá jediná lokalita (Velká kotelná jáma). V Hrubém Jeseníku je známo několik lokalit.
Ohrožení: V Krkonoších vyplývá ohrožení poddruhu z jeho samotné vzácnosti (jediná lokalita), v současnosti je zde nezvěstný. V Hrubém Jeseníku je sice lokalit více a jejich přesný výčet není přesně znám, přesto je velmi pravděpodobné, že na některých již vymizel. Lokality jsou ohrožovány změnami subalpinské vegetace v důsledku klimatické změny a depozice atmosférického dusíku. Jesenické lokality jsou pravděpodobně navíc postiženy upuštěním od historické pastvy, protože se druh vyskytuje v rychle ustupujících krátkostébelných nivách se smilkou tuhou - tedy v biotopu s přímou vazbou na historickou pastvu skotu. Na některých místech hrozí i přímá destrukce populací terénními nebo stavebními činnostmi. Poddruh je vyhledáván přemnoženou zvěří (v Hrubém Jeseníku i nepůvodním kamzíkem), která jej poškozuje spásáním.
Zranitelnost druhu zvyšuje i exklávní charakter českých lokalit.
Literatura: Bureš L. (2013) Chráněné a ohrožené rostliny chráněné krajinné oblasti Jeseníky. Rubico, Olomouc.
Kaplan Z. & Kirschner J. (2004) Crepis L. – In: Slavík B. & Štěpánková J. [eds]: Květena České republiky. Vol. 7. Academia, Praha.
Autor popisu: Jiří Kocián

KAPLAN, Z.; DANIHELKA, J.; CHRTEK, J.; KIRSCHNER, J.; KUBÁT, K.; ŠTECH, M.; ŠTĚPÁNEK, J. (eds.) (2019). Klíč ke květeně České republiky. Vydání 2. Praha: Academia. 1168 s. [Aktualizováno dle databáze Pladias (Pladias – databáze české flóry a vegetace, www.pladias.cz) k 1. 9. 2022]