hořinka východní

Conringia orientalis (Linnaeus) Dumort.
Říše:
Plantae
Řád:
Brassicales
Čeleď:
Brassicaceae
hořinka východní
Ochrana
Hodnocení
Všechna pozorování
Moje pozorování
  • cz

  • cz

  • cz

Mapy výskytu

Stáhnout mapu

Stáhnout mapu

Výčet počtu nálezů dle zdroje v Nálezové databázi ochrany přírody

Atlasy a areály rozšíření v ČR

Fytokartografické syntézy ČR 2: Phytocartographical syntheses of the ČR.. Průhonice: Botanický ústav ČSAV
Stáhnout mapu

Grafy

Ekologie a biologie: Jednoletá, řidčeji ozimá, lysá, sivě ojíněná bylina. Listy jsou celokrajné, přízemní krátce řapíkaté, lodyžní přisedlé. Kvete od května do července žlutavě až zelenavě bílými květy.
Roste na polích, úhorech, okrajích polních cest, v úvozech nebo na vinicích, řidčeji také na výslunných stráních. Půdy vyžaduje těžké a vápníkem bohaté.
Celkové rozšíření: Areál druhu zahrnuje střední a jihovýchodní Evropu, Středozemí a jihozápadní Asii. Do některých dalších částí světa včetně Severní Ameriky byla zavlečena.
Na území ČR byla rozšířena v teplých partiích roztroušeně, podobně jako další druhy plevelů vlivem změn v zemědělství druh velmi výrazně ustoupil. V současné době patří k velmi vzácným druhům, který se častěji vyskytuje pouze v Bílých Karpatech a ve středních a severozápadních Čechách. Velmi vzácně se objevuje ve východních Čechách, na jižní a střední Moravě.
Ohrožení: Ohrožení spočívá zejména intenzifikaci zemědělství, kdy se druh nedokázal vyrovnat se zvýšeným používáním herbicidů, zavedením hluboké orby a změnami v osevních postupech.
Literatura: Hejný S., Slavík B. (eds.) (1992) Květena České republiky 3. Academia, Praha
http://botany.cz/cs/conringia-orientalis/ (11. 12. 2017)
Autor popisu: Josef Komárek

KAPLAN, Z.; DANIHELKA, J.; CHRTEK, J.; KIRSCHNER, J.; KUBÁT, K.; ŠTECH, M.; ŠTĚPÁNEK, J. (eds.) (2019). Klíč ke květeně České republiky. Vydání 2. Praha: Academia. 1168 s. [Aktualizováno dle databáze Pladias (Pladias – databáze české flóry a vegetace, www.pladias.cz) k 1. 9. 2022]