chrpa úzkoperá

Centaurea stenolepis A. Kern.
Říše:
Plantae
Řád:
Asterales
Čeleď:
Asteraceae
chrpa úzkoperá
Ochrana
Hodnocení
Všechna pozorování
Moje pozorování
  • cz

  • cz

  • cz

Mapy výskytu

Stáhnout mapu

Stáhnout mapu

Výčet počtu nálezů dle zdroje v Nálezové databázi ochrany přírody

Grafy

Ekologie a biologie: Roste na výslunných stráních, na lesostepích, na pasekách, na okrajích starých lesních cest, v lesních světlinách a lemech teplomilných doubrav a na mezích.
Je to vytrvalá bylina 40 až 90 cm vysoká, listy má celistvé v přízemní růžici i na lodyze a květy růžově červené. Kvete od července do září.
Celkové rozšíření: V ČR jsou v současnosti potvrzeny pouze lokality v Bílých Karpatech. V minulosti (v r. 2002) byla ještě známa lokalita v Rožďalovické tabuli a u Hořovic (r. 1997).
Těžiště výskytu má v jihovýchodní Evropě, na západ se vyskytuje po Itálii a severní hranice areálu prochází Českou republikou a jihem Slovenska.
Ohrožení: Stanoviště na bezlesí jsou ohrožena omezením tradičního hospodaření, především pastvy; dochází k šíření konkurenčně silnějších druhů a postupně i dřevin.
Lesní stanoviště jsou ohrožena intenzivnějším lesnickým hospodařením, kdy je lesní porost uzavřený a tím pádem do něj neproniká dostatek světla. V minulosti byly lesy průběžně využívány jako zdroj dřeva na topení apod., uplatňovala se i lesní pastva a udržovaly se jako tzv. nízký či střední les, který poskytoval mnohem více různorodých a světlejších stanovišť.
Lesní lemy jsou většinou ohroženy splachy hnojiv z polí, půda se nadměrně obohacuje a uplatňují se konkurenčně silné druhy (např. kopřiva).
Literatura: Konvička M., Čížek L. & Beneš J. (2006) Ohrožený hmyz nížinných lesů: ochrana a management, 2. vydání – Sagittaria, Olomouc
Kubát K., Hrouda L., Chrtek J. jun., Kaplan Z., Kirschner J. & Štěpánek J. (eds) (2002) Klíč ke květeně České republiky. – Academia, Praha
Štěpánková J. (eds) (2011) Květena České republiky 8., 1. vydání, dotisk – Academia, Praha
http://botany.cz/cs/centaurea-stenolepis/ (14. 11. 2017)
Autor popisu: Lucie Kačmarová

KAPLAN, Z.; DANIHELKA, J.; CHRTEK, J.; KIRSCHNER, J.; KUBÁT, K.; ŠTECH, M.; ŠTĚPÁNEK, J. (eds.) (2019). Klíč ke květeně České republiky. Vydání 2. Praha: Academia. 1168 s. [Aktualizováno dle databáze Pladias (Pladias – databáze české flóry a vegetace, www.pladias.cz) k 1. 9. 2022]