Bagous diglyptus

Boheman, 1845
Říše:
Animalia
Řád:
Coleoptera
Čeleď:
Curculionidae
Ochrana
Hodnocení
Všechna pozorování
Moje pozorování
  • cz

  • cz

  • cz

Mapy výskytu

Stáhnout mapu

Stáhnout mapu

Výčet počtu nálezů dle zdroje v Nálezové databázi ochrany přírody

Grafy

Ekologie a biologie: Žije na xerotermních trávnících, loukách, skalách a suchých okrajů lesů. Jediný druh rodu, který nemá vazbu na mokřadní biotopy. Uváděn jako monofág na lomikamenu zrnatém (Saxifraga granulata), ale byl zjištěn i na lomikamenu cibulkatém (Saxifraga bulbifera). Dospělci se zdržují pod růžicemi živné rostliny, kde se živí listy a pacibulkami.
Celkové rozšíření: Evropský druh rozšířený v západní a střední Evropě, také V Itálii, Estonsku a Švédsku.
Rozšíření v ČR: Vzácně v nížinách a pahorkatinách roztroušeně po celém území. V Čechách je známo více lokalit v západních Čechách, okolí Prahy, na Křivoklátsku. Na Moravě na Olomoucku a Znojemsku.
Ohrožení: Zejména zarůstáním (expanzními travinami a náletovými dřevinami) a neobhospodařováním pozemků.
Péče o druh: Odstraňování dřevin, seč a pastva. Vhodné je i narušování drnu a holá půda. Prioritní není ochrana jedinců, ale biotopů.
Literatura: Caldara R. 2013: Subfamily Bagoinae. Pp. 172–176. In: Löbl I. & Smetana A. (eds): Catalogue of Palaearctic Coleoptera. Volume 8. Curculionoidea II. Brill, Leiden.
Caldara R. & O'Brien C.W. (1998): Systematics and evolution of weevils of the genus Bagous. IV. Taxonomic treatment of the species of the western Palearctic Region (Coleoptera Curculionidae). Memorie della Societa Entomologica Italiana 76: 131-347
Dieckmann L. 1983: Beiträge zur Insektenfauna der DDR: Coleoptera - Curculionidae (Tanymecinae, Leoptopiinae, Cleoninae, Tanyrhynchinae, Cossoninae, Raymondionyminae, Bagoinae, Tanysphyrinae). Beiträge zur Entomologie, 33: 257–381
Autor popisu: Filip Trnka

BENEDIKT, S.; BOROVEC, R.; FREMUTH, J. et al. (2010). Komentovaný senam nosatcovitých brouků (Coleoptera: Curculionoidea bez Scolytinae a Platypodinae) České republiky a Slovenska. Klapalekiana. 46, Supplementum, s. 1-363.