ostřice vřesovištní

Carex ericetorum Pollich
Říše:
Plantae
Řád:
Poales
Čeleď:
Cyperaceae
ostřice vřesovištní
Ochrana
Hodnocení
Všechna pozorování
Moje pozorování
  • cz

  • cz

  • cz

Mapy výskytu

Stáhnout mapu

Stáhnout mapu

Výčet počtu nálezů dle zdroje v Nálezové databázi ochrany přírody

Atlasy a areály rozšíření v ČR

Rozšíření xerothermních rostlin na Moravě a ve Slezsku. Geografický ústav ČSAV
Stáhnout mapu

Grafy

Ekologie a biologie: Ostřice vřesovištní je vytrvalý, krátce plazivý až trsnatý druh s tmavě purpurovými, lesklými šupinovitými pochvami. Listy jsou stálezelené, tmavě zelené, lesklé a mošničky zvláště v horní polovině chlupaté.
Je druhem světlých kyselých doubrav nebo borových lesů, suchých trávníků nebo vřesovišť. Je vázána převážně na kyselé substráty a propustné, vysýchavé, písčité půdy.
Celkové rozšíření: Druh s těžištěm výskytu v Evropě se souvislejším rozšířením od střední Evropy na východ po evropskou část Ruska až po Ural.
Na území ČR poměrně vzácný druh vyskytující se především v nížinách a pahorkatinách teplejších oblastí. Hojnější výskyt v Čechách je především na Českolipsku, v dolním Poohří a v Polabí. Na Moravě pak pouze na píscích na Hodonínsku a na jihozápadní Moravě v údolí řek Oslava, Jihlava a Rokytná.
Ohrožení: Druh je ohrožen nevhodným lesním hospodařením, neobhospodařováním suchých trávníků a vřesovišť spojeným s jejich zarůstáním a postupným šířením expanzivních a invazních druhů.
Literatura: Řepka R., Grulich V.(eds) (2014) Ostřice České republiky. Lesnická práce, Brno
Autor popisu: Josef Komárek

KAPLAN, Z.; DANIHELKA, J.; CHRTEK, J.; KIRSCHNER, J.; KUBÁT, K.; ŠTECH, M.; ŠTĚPÁNEK, J. (eds.) (2019). Klíč ke květeně České republiky. Vydání 2. Praha: Academia. 1168 s. [Aktualizováno dle databáze Pladias (Pladias – databáze české flóry a vegetace, www.pladias.cz) k 1. 9. 2022]