ostřice přioblá

Carex diandra Schrank
Říše:
Plantae
Řád:
Poales
Čeleď:
Cyperaceae
ostřice přioblá
Ochrana
Hodnocení
Všechna pozorování
Moje pozorování
  • cz

  • cz

  • cz

Mapy výskytu

Stáhnout mapu

Stáhnout mapu

Výčet počtu nálezů dle zdroje v Nálezové databázi ochrany přírody

Grafy

Ekologie a biologie: Ostřice přioblá roste na slatinných a mezotrofních rašelinných loukách a rašeliništích a v litorálech málo eutrofních nádrží. Je to druh silně zamokřených míst citlivě reagující na změny stanovištních podmínek.
Ostřice přioblá je trsnatá nebo velmi krátce výběžkatá trvalka vytvářející hustší i řidší trsy.
Celkové rozšíření: Vyskytuje se velmi roztroušeně až vzácně, na Českomoravské vrchovině a v jihozápadních Čechách je místy častější. Těžiště výskytu má v podhorských polohách.
Celkový areál zahrnuje Evropu (na jih zasahuje po Francii a alpskou oblast), jižní Karpaty, Kavkaz, souvislý výskyt se táhne až po Ural. Dále roste v Asii a Severní Americe.
Ohrožení: Ostřice přioblá je citlivá na změny vodního režimu a změny trofických poměrů (zvýšený obsah živin). Ohrožuje ji ničení stanovišť (např. odvodnění, intenzivní rybniční hospodaření vedoucí k eutrofizaci rybničních litorálů či jejich vyhrnování).
Literatura: Grulich V. (2013): Carex diandra – In: Lepší P., Lepší M., Boublík K., Štech M. & Hans V. (eds): Červená kniha květeny jižní části Čech. – Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích.
Řepka R. & Grulich V. (2014): Ostřice České republiky. – Mendelova univerzita a ČSOP Hořepník, Brno & Prostějov.
Autor popisu: Jana Janáková

KAPLAN, Z.; DANIHELKA, J.; CHRTEK, J.; KIRSCHNER, J.; KUBÁT, K.; ŠTECH, M.; ŠTĚPÁNEK, J. (eds.) (2019). Klíč ke květeně České republiky. Vydání 2. Praha: Academia. 1168 s. [Aktualizováno dle databáze Pladias (Pladias – databáze české flóry a vegetace, www.pladias.cz) k 1. 9. 2022]