ostřice bílá

Carex alba Scop.
Říše:
Plantae
Řád:
Poales
Čeleď:
Cyperaceae
ostřice bílá
Ochrana
Hodnocení
Všechna pozorování
Moje pozorování
  • cz

  • cz

  • cz

Mapy výskytu

Stáhnout mapu

Stáhnout mapu

Výčet počtu nálezů dle zdroje v Nálezové databázi ochrany přírody

Grafy

Lokality, ve kterých je druh předmětem ochrany

Ekologie a biologie: Ostřice bílá je vytrvalý druh s plazivými výběžky, na nichž z uzlin vyrůstají svazky výhonů. Nápadné jsou mošničky, které jsou za zralosti nafouklé, lysé a lesklé.
Je druhem dubohabřin a bučin, okrajů lesů, křovin a jen ojediněle také suchých trávníků. Vyžaduje bazické podloží (vápenec, vápnitý flyš, hadec).
Celkové rozšíření: Druh má kontinentálně eurosibiřské rozšíření s centrem areálu na Sibiři. Evropská arela zahrnuje především Alpy, odkud vyznívá do navazujících částí střední a jižní Evropy.
Na území ČR patří k velmi vzácným druhům. V Čechách je známa z jediné lokality u Sušice, snad související s výskytem v Alpách. Na Moravě existuje několik lokalit v jihozápadní části Bílých Karpat, kde výskyt navazuje na souvislejší rozšíření v Karpatech. Nejnověji byla nalezena malá populace u Hrotovic na Českomoravské vrchovině.
Ohrožení: Velmi vzácný druh, který je ohrožen samotným nízkým počtem recentních lokalit. Jeho biotopy jsou ohroženy především nevhodným lesnickým hospodařením.
Literatura: Řepka R., Grulich V.(eds) (2014) Ostřice České republiky. Lesnická práce, Brno
Autor popisu: Josef Komárek

KAPLAN, Z.; DANIHELKA, J.; CHRTEK, J.; KIRSCHNER, J.; KUBÁT, K.; ŠTECH, M.; ŠTĚPÁNEK, J.
(eds.) (2019). Klíč ke květeně České republiky. Vydání 2. Praha: Academia. 1168 s. [Aktualizováno dle databáze Pladias (Pladias – databáze české flóry a vegetace, www.pladias.cz) k 1. 6. 2024]