zvonek hadincovitý

Campanula cervicaria Linnaeus
Říše:
Plantae
Řád:
Asterales
Čeleď:
Campanulaceae
zvonek hadincovitý
Ochrana
Hodnocení
Všechna pozorování
Moje pozorování
  • cz

  • cz

  • cz

Mapy výskytu

Stáhnout mapu

Stáhnout mapu

Výčet počtu nálezů dle zdroje v Nálezové databázi ochrany přírody

Grafy

Ekologie a biologie: Zvonek hadincovitý je rozšířen v teplomilných doubravách a jejich lemech, dubohabřinách, křovinách, travnatých výslunných stráních, někdy i střídavě vlhkých loukách.
Jedná se o dvouletou, vzácně vytrvalou bylinu.
Celkové rozšíření: Druh se u nás v minulosti vyskytoval roztroušeně na větší části území, avšak velmi nepravidelně a bez patrného vztahu k podmínkám prostředí. V současnosti je druh u nás běžnější pouze v Bílých Karpatech, na jiných lokalitách je víceméně vzácný, z dalších lokalit na Moravě se jedná především o Hodonínskou doubravu, střední Pobečví (PR Choryňský mokřad) a jednu lokalitu na Opavsku, v Čechách je pak udáván z jedné lokality ve Slavkovském lese (PR Údolí Teplé), z jedné lokality na Šumavě a ze 3 lokalit ze Středních Čech.
Ohrožení: Vlivem změn v tradičním obhospodařování krajiny došlo k úbytku lokalit vhodných pro předmětný druh. Hlavní nepříznivou úlohu sehrálo velkoplošné používání umělých hnojiv, likvidace mezí a remízků i omezení pastvy dobytka. Svůj podíl viny rovněž sehrálo nepříznivé zakládání stejnověkých jehličnatých kultur (které vedly k vymizení bylinného podrostu) a rovněž vysoké početní stavy spárkaté zvěře (např. jelen, daněk, srnec), kterou je spásán.
Literatura: Slavík B., Chrtek J. jun. a Štěpánková J. (eds) (2000): Květena České republiky. 6. Academia, Praha, 770 p., 129 tab., 60 map., 1 foto.
https://cs.wikipedia.org/wiki/Zvonek_hadincovit%C3%BD (27. 11. 2017)
http://portal.nature.cz/nd/find.php (27. 11. 2017)
Autor popisu: Jan Juřica

KAPLAN, Z.; DANIHELKA, J.; CHRTEK, J.; KIRSCHNER, J.; KUBÁT, K.; ŠTECH, M.; ŠTĚPÁNEK, J. (eds.) (2019). Klíč ke květeně České republiky. Vydání 2. Praha: Academia. 1168 s. [Aktualizováno dle databáze Pladias (Pladias – databáze české flóry a vegetace, www.pladias.cz) k 1. 9. 2022]