sveřep hroznatý

Bromus racemosus Linnaeus
Říše:
Plantae
Řád:
Poales
Čeleď:
Poaceae
sveřep hroznatý
Ochrana
Hodnocení
Všechna pozorování
Moje pozorování
  • cz

  • cz

  • cz

Mapy výskytu

Stáhnout mapu

Stáhnout mapu

Výčet počtu nálezů dle zdroje v Nálezové databázi ochrany přírody

Grafy

Ekologie a biologie: Jednoletá, obvykle ozimá tráva vysoká 25-60 cm, rostlina bývá nepříliš chlupatá, klásky v přímé, málo větvené latě mnohostranné latě, která se za plodu stahuje.

Roste na vlhkých až mokrých loukách a pastvinách, řidčeji na vlhkých polích, na hlinitých až jílovitých málo propustných půdách, živinami středně bohatých.
Celkové rozšíření: Vykytuje se od jižní Francie a Britských ostrovů na východ po Povolží, Malou Asii, Kavkaz a střední Asii. Na sever zasahuje do jižního Švédska a Pobaltí.
Rozšíření v ČR: U nás dříve rostl vzácně až roztroušeně s výjimkou horských oblastí a sušších územích s malým zastoupením vlhkých luk. Po 2. svět. Válce začal ustupovat a dnes je velmi vzácně nalézán ve středních Čechách, na střední a jižní Moravě.
Ohrožení: Za úbytek lokalit druhu může intenzifikace lučního hospodaření od 50. let 20. stol.
Péče o druh: Druh vyžaduje extenzivní luční hospodaření bez přihnojování.
Literatura: Chrtek J. jun. & Danihelka J. (2024) Bromus racemosus L. – sveřep hroznatý, 667–668 pp. – In: Štěpánková J., Chrtek J. jun. & Kaplan Z. (eds) (2024), Květena České republiky 9. – Academia Praha.
Autor popisu: Jan David Reitschläger

KAPLAN, Z.; DANIHELKA, J.; CHRTEK, J.; KIRSCHNER, J.; KUBÁT, K.; ŠTECH, M.; ŠTĚPÁNEK, J.
(eds.) (2019). Klíč ke květeně České republiky. Vydání 2. Praha: Academia. 1168 s. [Aktualizováno dle databáze Pladias (Pladias – databáze české flóry a vegetace, www.pladias.cz) k 1. 2. 2025]