pelyněk Pančićův

Artemisia pancicii Danihelka & Marhold
Říše:
Plantae
Řád:
Asterales
Čeleď:
Asteraceae
pelyněk Pančićův
Ochrana
Hodnocení
Všechna pozorování
Moje pozorování
  • cz

  • cz

  • cz

Mapy výskytu

Stáhnout mapu

Stáhnout mapu

Výčet počtu nálezů dle zdroje v Nálezové databázi ochrany přírody

Atlasy a areály rozšíření v ČR

Hodnotící zprávy o stavu druhů z hlediska ochrany (2007); Hodnotící zprávy o stavu druhů z hlediska ochrany (2013). (elektronický zdroj, výsledky sledování stavu druhů dle čl. 11 Směrnice o stanovištích). AOPK ČR
Stáhnout mapu

Hodnotící zprávy o stavu druhů z hlediska ochrany (2007). (elektronický zdroj, výsledky sledování stavu druhů dle čl. 11 Směrnice o stanovištích). AOPK ČR
Stáhnout mapu

Grafy

Hodnocení stavu z hlediska ochrany
Lokality, ve kterých je druh předmětem ochrany

Ekologie a biologie: Pelyněk Pančičův roste na travnatých a keřnatých stráních, na výslunných svazích stepních pahorků a na lesostepních okrajích v klimaticky teplých oblastech s nízkými srážkami. Vyhýbá se nejslunnějším jižním expozicím, na všech lokalitách je stanoviště mírně zastíněné. Podkladem jsou terciérní vápnité pískovce nebo spraše, půdy mají bazickou reakci. Jedná se o vytrvalou rostlinu se zpravidla přezimujícími růžicemi listů, které odumírají až na jaře. Kvete v srpnu až září, někdy až do začátku října, květonosné lodyhy jsou však velmi vzácné Druh je větrosnubný, moravské populace ale málokdy plodí. Vytváří dlouhé oddenky a četné vegetativní prýty, kterými se populace klonálně rozrůstá.
Celkové rozšíření: Panonský endemit s rozptýleným areálem. Roste v České republice, Rakousku a Srbsku. Na jižní Moravě dosahuje severní a západní hranice svého výskytu.
Rozšíření v ČR: Pelyněk Pančićův je panonský endemit s rozptýleným areálem. Celkový recentní areál druhu zahrnuje deset lokalit v České republice, Rakousku a Srbsku. Na jižní Moravě dosahuje severní a západní hranice svého výskytu.
Druh vyhynul na třech lokalitách v České republice. V současné době má pelyněk Pančićův v ČR pouze pět mikropopulací na třech lokalitách na jižní Moravě, všechny z nich se nacházejí v chráněných územích (NPP Dunajovické kopce, NPP Pouzdřanská step-Kolby a PP Špidláky). Většina populací je malá, izolovaná, zahrnující desítky až stovky prýtů. Pouze populace na Liščím kopci I a na Bisambergu (Rakousko) jsou bohatší, čítající tisíce ramet.
Ohrožení: Pelyněk Pančićův patří do skupiny přirozeně vzácných druhů s malým areálem, s úzkou ekologickou valencí. Pelyněk Pančićův může být ohrožen zarůstáním ploch náletem dřevin, konkurencí travin a hromaděním stařiny. Ohrožení druhu vyplývá i z toho, že naše populace jsou málopočetné, navzájem izolované a s nízkou genetickou variabilitou. Druh ojediněle kvete a má velmi nízkou generativní reprodukci. Přesto se zdá, že početnost populací v současné době nepodléhá výrazným výkyvům, je však třeba populace trvale sledovat.
Péče o druh: Management by měl spočívat především v šetrném kosení, odstraňování stařiny a likvidaci případných náletů dřevin (zejména akátu). Na lokalitách s expanzivními trávami je možné kosit i 2x ročně, ale s vynecháním rostlin pelyňku. Vhodné může být na některých lokalitách i řízené vypalování. Na Pouzdřanské stepi se vitalita rostlin po požáru v roce 1988 zlepšila a druh od té doby pravidelně kvete. Vliv zarůstání je však třeba nejprve podrobně studovat, neboť na všech třech jihomoravských lokalitách roste pelyněk na mírně zastíněných stanovištích. Všechna opatření k zachování a posilování populací je třeba provádět s maximální opatrností a ve spolupráci se znalcem, který druh monitoruje.
Literatura: Danihelka J. (1995): O druhu Artemisia pancicii v České republice a příbuzných taxonech. – Zpr. Čes. Bot. Společ. 30: 81–90.
Gillová L., Kitner M., Majeský L., Skálová D., Vymyslický T. (2011): New knowledge on Artemisia pancicii. – Příroda 31: 11-31.
Grulich V. (1987): Kriticky ohrožené druhy rostlin ČSR. Pelyněk Pančičův. Artemisia pancicii (Janka) Ronn. – Památky a Přírody, Praha, 12/5: p. titul 3.
Grulich V. (2004): Artemisia pancicii Danihelka et Marhold. – In: Slavík B. & Štěpánková J. (eds), Květena České republiky 7, pp. 172, Academia, Praha.
Kitner M., Majeský L., Gillová L., Vymyslický T. & Nagler M. (2012): Genetic structure of Artemisia pancicii populations inferred from AFLP and cpDNA data. – Preslia 84: 97–120.
Autor popisu: Dana Turoňová, Lenka Gillová

KAPLAN, Z.; DANIHELKA, J.; CHRTEK, J.; KIRSCHNER, J.; KUBÁT, K.; ŠTECH, M.; ŠTĚPÁNEK, J. (eds.) (2019). Klíč ke květeně České republiky. Vydání 2. Praha: Academia. 1168 s. [Aktualizováno dle databáze Pladias (Pladias – databáze české flóry a vegetace, www.pladias.cz) k 1. 9. 2022]