huseník hajní

Arabis nemorensis (Hoffm.) W. D. J. Koch
Říše:
Plantae
Řád:
Brassicales
Čeleď:
Brassicaceae
huseník hajní
Ochrana
Hodnocení
Všechna pozorování
Moje pozorování
  • cz

  • cz

  • cz

Mapy výskytu

Stáhnout mapu

Stáhnout mapu

Výčet počtu nálezů dle zdroje v Nálezové databázi ochrany přírody

Atlasy a areály rozšíření v ČR

Fytokartografické syntézy ČR 2: Phytocartographical syntheses of the ČR.. Průhonice: Botanický ústav ČSAV
Stáhnout mapu

Grafy

Ekologie a biologie: Huseník hajní je dvouletá bylina, s přízemní listovou růžicí a jedinou přímou lodyhou vysokou 25-120 cm. Kvete bílými květy v dubnu až červnu. Ke svému růstu vyžaduje živinami bohaté a vlhké půdy. Vyskytuje se především na nivních slatinných loukách a ve světlých lužních lesích.
Celkové rozšíření: Areál huseníku hajního se rozkládá v oblasti od Porýní a severního úpatí Alp přes střední Evropu, jižní Skandinávii, střední Rusko a Zakavkazsko až po západní Sibiř.
V České republice byl ostrůvkovitě rozšířen v úvalech velkých vodních toků a vzácně ve středních polohách. Dnes roste vzácně ve středních a východních Čechách a na jižní Moravě.
Ohrožení: Příčiny ústupu tohoto druhu můžeme hledat především v přímé destrukci přirozených biotopů, přeměnách luk na zemědělské plochy a ve změnách vodního režimu biotopů.
Literatura: Hejný S. & Slavík B. (eds) (1992) Květena České republiky. Vol. 3. Academia, Praha
Autor popisu: Barbora Čepelová

KAPLAN, Z.; DANIHELKA, J.; CHRTEK, J.; KIRSCHNER, J.; KUBÁT, K.; ŠTECH, M.; ŠTĚPÁNEK, J. (eds.) (2019). Klíč ke květeně České republiky. Vydání 2. Praha: Academia. 1168 s. [Aktualizováno dle databáze Pladias (Pladias – databáze české flóry a vegetace, www.pladias.cz) k 1. 9. 2022]